V dnešnej dobe sa stále častejšie snažíme prikláňať k prírodnej lekárni. Uvedomili sme si, že množstvo účinných látok sa nachádza práve v rastlinách. Dnes dokážeme množstvo zdravotných problémov a komplikácií efektívne liečiť práve so silou ukrytou v prírode. Jednou z rastlín, ktorú by ste mali poznať je vrbovka malokvetá. Účinné látky, ktoré sa v nej ukrývajú, pôsobia blahodarne pre ženy i mužov.
Hoci nie je rovnako populárna ako iné liečivé rastliny, o jej neuveriteľnom vplyve na ľudský organizmus by ste rozhodne mali vedieť. V dnešnom článku Vám prezradíme všetky informácie a odhalíme tajomstvá vrbovky malokvetej, ktoré mnohým ostávajú skryté. Aká sila je v nej ukrytá a na čo všetko sa dá použiť?
Obsah článku
Vrbovka malokvetá výskyt
Vrbovka malokvetá (Epilobium parviflorum) sa v Európe vyskytuje snáď od nepamäti. Rastú tu desiatky rôznych druhov, ale v ľudovom liečiteľstve sa používajú predovšetkým dva druhy: spomínaná vrbovka malokvetá a vrbovka úzkolistá.
Vďaka svojej dlhej tradícii si vyslúžila i množstvo názvov, pod ktorými ju poznali naše staré mamy.
Vrbovka malokvetá rastie predovšetkým na okrajoch lesov, krovinatých stráňach či napríklad na lesných lúkach. Preferuje pôdy, ktoré sú kamenisté a vynikajú vysokým obsahom dusíkatých zlúčenín. V našich zemepisných šírkach ju môžeme objaviť na celom území, pretože jej podmienky mierneho pásma vyhovujú.
Okrem toho je však možné ju objaviť i v Ázii či v Severnej Amerike. Do dnešného dňa je popísaných približne 200 druhov vrboviek a mnohé z nich sú považované za burinu.
Ako vrbovka vyzerá?
Vrbovka je bylina, ktorej výška sa pohybuje medzi 30 až 230 cm. Vo väčšine prípadov však dorastá len do výšky 80 cm, hornú hranicu dosahuje rastlina len v naozaj zriedkavých prípadoch. Listy sú striedavé. Charakteristické sú pre ňu kvety, ktoré majú veľmi často ružový až purpurový nádych. V mnohých prípadoch sa však môžeme stretnúť i s jedincami, ktorých kvety sú biele. Kvitne od júna až do septembra.
Plodom vrbovky malokvetej je tobolka. Jej chuť je horká a pre mnohých veľmi nepríjemná. Hoci je vrbovka nabitá aktívnymi látkami, ktoré Vám spomenieme v nasledujúcich riadkoch, oba druhy používané v liečiteľstve sú veľmi ľahko zameniteľné s ostatnými voľne rastúcimi druhmi vrbovky.
V tomto prípade je výhodným krokom ponechať zber liečivej rastliny priamo v rukách skúsených odborníkov.
Účinné látky vrbovky malokvetej
Z rastliny majú úžitkovú hodnotu:
- List
- Kvet
- Koreň
V prípade, že ste sa vybrali na zber vrbovky malokvetej (a ste si absolútne istí, že ste nazbierali správnu bylinu), majte na pamäti, že pri sušené by teplota nemala presiahnuť hodnotu 35°C. Inak dôjde k nesprávnemu spracovaniu a môžete o väčšinu cenných látok, ktoré sa v nej nachádzajú, jednoducho prísť.
Vrbovka malokvetá je známa najmä pre svoj vysoký obsah chemických látok, ktoré sa zaraďujú medzi flavonoidy. Okrem mnohých užitočných účinkov na ľudský organizmus sú flavonoidy považovaní i za najsilnejšie antioxidanty v rastlinnej ríši. Vo vrbovke malokvetej sa nachádzajú flavonoidy ako:
- Kaempferol
- Myricitrosid
- Myricetin
- Quercetin
- Sitosteroly
- Lektiny
Okrem toho sa v jej listoch nachádzajú i organické látky s názvom taníny, ktoré často poznáme pod menom triesloviny. Majú široké uplatnenie napríklad vo vinárstve alebo v spracovaní koží.
Samozrejme, sú však známe i v ľudovom liečiteľstve. Bohatú históriu majú najmä vo východných krajinách, ako sú Čína či Japonsko. Veľmi často sa používajú na liečbu tráviacej sústavy a bolestivej hnačky.
Listy vrbovky malokvetej je možné využiť i na prípravu chutného čaju. Práve z tohto využitia je odvodený ľudový názov Ivanov čaj.
Preukázané účinky vrbovky malokvetej
Vrbovka malokvetá patrí medzi byliny s bohatou históriou v ľudovom liečiteľstve. Vysoký obsah účinných látok má dosah na celé spektrum nepríjemných ochorení. Medzi jej preukázateľné účinky jednoznačne patrí:
- Liečba opuchnutých a bolestivých kĺbov
- Tlmenie zápalov v celom organizme (vyznačuje sa antimikrobiálnymi a protizápalovými účinkami)
- Čistenie krvi (skvelý prostriedok v oblasti celkovej detoxikácie organizmu)
- Prevencia proti nádorom i úloha pri ich liečbe (účinky preukázané najmä v prípade nádorov prostaty)
- Pri vonkajšej aplikácii prispieva k rýchlejšiemu hojeniu rán a zabraňuje množeniu škodlivých baktérií a choroboplodných zárodkov v rane
Vrbovka malokvetá a jej účinky na ženský organizmus
Už na začiatku sme spomínali, že z bohatých účinkov vrbovky malokvetej môžu čerpať ženy i muži. Zaraďuje sa medzi byliny, ktoré môžu ženy využiť najmä v prípade, že trpia problémami ako napríklad:
- Nastupujúca menopauza
- Bolestivá menštruácia
- Nepravidelný menštruačný cyklus
Pre ženy je vrbovka malokvetá vhodnou voľbou i preto, že pomáha liečiť zápaly močovej sústavy i obličiek.
Dámy sú vďaka svojej anatomickej stavbe veľmi častou obeťou zápalov močového mechúra. V tomto prípade je vhodným krokom siahnuť po vrbovke malokvetej vo forme čaju či doplnku výživy.
Vrbovka malokvetá a jej účinky na mužský organizmus
Vrbovku zaraďujeme do širokej skupiny byliniek na prostatu. Jej účinky sa preukázali už v minulosti:
- Odstraňuje bolesť prostaty
- Tlmí neustále nutkanie na močenie
- Zabraňuje častým únikom moču
- Prispieva k zmenšeniu zväčšenej prostaty
Okrem toho, že je možné užívať ju už priamo pri problémoch, je možné dať užívaniu šancu i z preventívnych dôvodov. S preventívnym užívaním sa odporúča začať od 40. roku života a to nielen kvôli prostate, ale i z dôvodu zachovania sexuálnej aktivity (vrbovka malokvetá pomáha upravovať sekrečnú aktivitu).
Niektoré preparáty je možné nasadiť i deťom a to najmä v prípade, že trpia častými zápalmi močových ciest. V prípade, že trpíte naozaj vážnymi zdravotnými komplikáciami spojenými s prostatou, je vhodným krokom vyhľadať odbornú pomoc. Vrbovka malokvetá Vám pomôže najmä ako doplnok, nie je však na mieste očakávať od nej riešenie závažných zdravotných problémov.
Z preventívnych dôvodov by sa mala vrbovka užívať v cykle, ktorý trvá 6 týždňov približne dvakrát ročne. V spojitosti s jej užívaním doposiaľ neboli preukázané žiadne negatívne účinky. Napriek tomu však k jej užívaniu pristupujte zodpovedne. Vrbovku malokvetú by rozhodne nemali užívať deti do 3 rokov a tehotné a dojčiace ženy.
Vrbovka malokvetá cena
Cena vrbovky malokvetej sa pohybuje v závislosti od konkrétneho druhu preparátu. Veľmi obľúbenou formou sú kapsule, ktoré obsahujú kombináciu účinných látok. Ich výhodou je jednoduché užívanie.
Cena tohto produktu sa pohybuje okolo 10€ za balenie s obsahom 60 kapsúl. Je však možné naraziť i na výhodné balenia obsahujúce viac kusov za výhodnú cenu.
V prípade, že túžite pestovať vrbovku malokvetú vo svojej záhrade, máte možnosť. Mnoho spoločností sa zaoberá doručovaním vrbovky vo forme živých rastlín, ktoré jednoducho zasadíte do záhrady.
Cena jednej rastliny sa zvyčajne pohybuje okolo sumy 2€. Pri jej pestovaní nezabúdajte, že je celkom náročná na obsah dusíku v pôde a vlhkosť.