Šalvia lekárska – Čaj, pestovanie, účinky a použitie

ImunitaŠalvia lekárska - Čaj, pestovanie, účinky a použitie

Šalvia lekárska je čosi ako prababka medzi liečivými bylinami. Poznali ju totiž už naše prastaré mamy, ktoré ju hojne využívali v ľudovej medicíne, ale aj pri varení.

Táto rastlina je nápadná svojím svetlofialovým kvetom a výraznou vôňou, čiže zaujme hneď dva zmysly naraz. Aj to sú dôvody jej dlhodobej popularity, nielen v oblasti racionálnej výživy.

Dnes sa však pozrieme práve na účinky šalvie lekárskej na zdravie človeka.

Nie je ich totiž málo, o čom sa vie už stovky rokov. V časoch chrípky, ale aj uprostred leta – po šalvii môžete siahnuť kedykoľvek a určite sa vám to vyplatí. Ak chcete vedieť prečo, čítajte ďalej.

Čo je to Šalvia lekárska?


Šalvia lekárska bola pestovaná a užívaná celé stáročia, bežným obyvateľstvom, ale aj mníchmi v kláštoroch a šľachtou.

Postupom času si získala povesť zázračnej byliny, ktorá dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch. Jej všestranné využitie ju predurčuje k príprave čajov, tinktúr, ale uplatní sa tiež ako korenie či v podobe masti.

Salvia officinalis, ako znie jej latinsky názov, dorastá zvyčajne do výšky čosi viac než pol metra, ale zriedkavo sa nájdu aj metrové exempláre.

Okrem svetlých kvetov je bylina výrazná svojou arómou, ktorá údajne ináč vonia mužom a ináč ženám. Ide o teplomilnú rastlinu, ktorej dlhodobé mrazy dokážu ublížiť. Kultiváciou si však šalvia získala akú-takú odolnosť a tak dokáže zniesť aj chladnejšie prostredie, avšak s dostatkom slnečného žiarenia.

Pôvodne pochádza z oblasti Stredomoria, avšak dnes ju nájdeme v celej Európe.

V našich končinách sa začala vyskytovať okolo 9. storočia, predovšetkým v kláštorných záhradách.

Relatívne rýchlo si vybudovala renomé liečivej rastliny. Prívlastku, ktorý si (zaslúžene) drží dodnes.

Zloženie a využitie


Najvyšší obsah účinných látok majú šalviové listy, v nich sa skrýva liečivé tajomstvo. Dajú sa použiť aj čerstvé, no vo väčšine prípadov sa nechávajú vysušiť. Nemusíte sa báť, týmto procesom sa z nich liečivé látky nevyparia. Okrem listov sa zvykne zbierať tiež šalviová vňať.

O ktoré konkrétne teda ide?

Šalvia lekárska obsahuje vysoký podiel betakaroténu, luteínu, vitamínov skupín A, B, C, E, K, množstvo bielkovín, sacharidov a tukov, z minerálnych látok meď, horčík, železo, mangán, zinok a selén.

Celkom slušný zoznam na takúto skromnú rastlinu, čo poviete?

Mix týchto látok a stopových prvkov je dôvodom, prečo sa šalvia dlhodobo drží medzi najpopulárnejšími liečivými bylinami.

Ako sme už spomínali, šalvia má širokospektrálne využitie v kuchyni i medicíne, modernej aj ľudovej. Začnime gastronomickým potenciálom tejto rastliny. Okrem zdravotných benefitov sa šalvia totiž vyznačuje aj trpkou, mierne horkastou chuťou, ktorá dokáže ozvláštniť nejeden pokrm.

Vňať a drvené sušené listy sa používajú v kuchyni ako korenina na dochutenie rôznych pokrmov, prevažne omáčok a polievok. Šalvia sa hodí predovšetkým k bravčovine, nakoľko jej horkosť zaujímavým spôsobom podčiarkuje chuť mäsa, pričom ju neprebíja. Táto rastlina sa tiež využíva k dochucovaniu syrov, predovšetkým tých zrejúcich.

Okrem toho nájdete extrakt zo šalvie v rôznych druhoch kozmetiky, pretože pomáha pri problémoch s akné, sťahuje a dezinfikuje pokožku. Pridáva sa tiež do rôznych prípravkov do kúpeľa.

Okrem iného sa výťažky z tejto rastliny používajú pri výrobe kloktadiel a zubných pást, nakoľko ich dezinfekčné účinky pomáhajú pri zápachu z úst a rôznych zápalových ochoreniach.

Šalviový čaj


Samostatnou kapitolou je čaj zo šalvie. Ide o nápoj pripravovaný celé stáročia, stálicu v tradičnej medicíne, ale aj favorita priaznivcov zdravého životného štýlu.

Jeho najväčšou výhodu je nenáročnosť prípravy – čo sa týka potrebných surovín, ale aj samotného procesu. Postačí vám totiž jedna čajová lyžica sušenej šalvie.

Tú dajte do hrnca, zalejte pol litrom vriacej vody, maximálne 5 minút povarte, krátko nechajte lúhovať a potom stačí zmes už iba scediť a liečivý nápoj je na svete.

Druhá alternatíva je pripraviť si šalviový čaj z čerstvých listov. Tri či štyri kúsky (čím viac ich použijete, tým horkejší bude výsledok) zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať aspoň 15-20 minút. Zmes potom sceďte a čaj máte hotový.

Ak sušenú či čerstvú šalviu nemáte poruke, nezúfajte. V obchodoch a špecializovaných predajniach totiž nájdete rôzne sypané čaje z tejto rastliny, ktoré dokážu pomôcť rovnako, ako homemade zmes.


šalvia lekárska čaj  NÁŠ TIP 

Chcete vyskúšať kvalitný šalviový čaj? Nech sa páči. Zistiť viac

Ako pri všetkom, čo sa konzumuje, aj šalvia lekárska má nežiadúce účinky. Tých sa človek nemusí obávať, ak ju užíva racionálne, s mierou.

Šálka čaju denne nepredstavuje nebezpečenstvo, avšak pri dlhodobej konzumácií nezaškodí dať si pauzu, hoci aj na dva týždne. Nadmerné užívanie totiž môže viesť k tráviacim ťažkostiam, ale aj poškodeniu pečene.

V prípade, ak u seba po pití čaju spozorujete nežiadúce účinky, okamžite ho vysaďte. Takéto ojedinelé prípady si vyžadujú odborný názor, preto neváhajte a skonzultujte svojho lekára, ktorý vám bude vedieť povedať viac.

Šalviový čaj by sa nemal užívať počas tehotenstva a pri kojení, keďže nepriaznivo vplýva na tvorbu materského mlieka.

Samozrejme platí, že ideálne je dodržiavať odporúčanú dennú dávku a inštrukcie k užívaniu, ktoré bývajú uvedené na obale čaju (prípadne iného výrobku zo šalvie).

Účinky šalvie lekárskej


Poďme si konečne povedať, prečo je šalvia lekárska taká významná. A ako to lepšie ilustrovať, než na účinkoch na zdravie?

Aj keď sú isté vlastnosti, kvôli ktorým je táto rastlina známa, benefitov jej užívania je viac než dosť. (zdroj)

Pravidelné užívanie šalvie vedie k plošnému zlepšeniu zdravotného stavu, nielen pri prechladení a zápaloch. Doprajte si čaj z tejto rastliny aj v bežné dni, nakoľko:

  • podporuje imunitný systém a dlhodobo zlepšuje obranyschopnosť organizmu
  • obsahuje množstvo prírodných antioxidantov
  • má protizápalové a antibakteriálne účinky, zvnútra aj navonok
  • pôsobí antibioticky, predstavuje účinnú alternatívu k chemickým liečivám
  • prečisťuje krv a normalizuje tlak
  • ženám pomáha nastoliť pohodu počas menštruácie a menopauzy
  • zmierňuje potenie
  • podporuje trávenie, odstraňuje nafukovanie, hnačky aj zápchu, potláča plynatosť
  • je výborným liekom pri nachladení, je šetrná k podráždenému hrdlu, pomáha vykašliavať hlieny a prečisťuje dutiny
  • dokáže organizmus nabudiť, dodáva energiu a potláča vyčerpanie (fyzické aj psychické)
  • zlepšuje krátkodobú pamäť a schopnosť sústrediť sa
  • pomáha odstraňovať rôzne zápaly ústnej dutiny, potláča zápach, tvorenie aftov a iných bolestivých vriedkov
  • pôsobí preventívne proti vzniku Alzheimerovej choroby ale aj mozgovej porážky
  • pri externej aplikácií urýchľuje hojenie kožených ochorení, rán a popálenín

O mnohých týchto účinkoch vedeli už starí Rimania a Egypťania, ktorí šalviu začali používať tisícky rokov dozadu. Mnoho zo zdravotných benefitov rastliny však odhalili moderné testy a pozorovania, čím sa jej povesť iba potvrdila.

Takže tu máme dva zdroje, zhodujúce sa v jej kvalitách – tisícročné tradície aj vedeckú metódu.

Ak vám nechutí čaj…


… nemusíte sa obávať. Existuje viacero iných spôsobov, ako si dopriať liečivých a preventívnych účinkov šalvie. Jedným zo spôsobov je napríklad príprava tinktúry.

Čerstvé alebo sušené listy zalejete destilovaným alkoholom (napríklad konzumným liehom)  a necháte odstáť aspoň 10 – 12 dní na tmavom mieste.

Konzumujete potom 15 kvapiek zriedených s vodou, prípadne napriamo.

Pri prechladení je výborným spôsobom liečby tinktúru kloktať. Stačí dvakrát denne a a ozdravovací proces sa značne urýchli.

Nehovoriac o tom, že sa pritom tiež zbavujete rôznych baktérií, ktoré sa zvyknú v ústnej dutine usadzovať.

Na externé použitie je vhodný odvar zo šalvie. Tým si viete umyť vlasy (pôsobí proti lupinám a dodáva im zdravý vzhľad), potrieť rôzne vonkajšie poranenia, prípadne ho použiť ako obklad na popáleniny.

Výborne zaskočí aj pleťovú vodu, keďže pôsobí proti rôznym druhom vyrážok a akné.

Ak vás tento text o účinkoch šalvie presvedčil (alebo utvrdil), tak splnil svoj účel. Doprajte si aj vy kvantum zdravotných benefitov, spojených s konzumáciou tejto rastliny.

Ide totiž o to najmenej, čo pre seba môžete urobiť. A to je skutočnosť, overená stovkami rokov.

4.1/5 - (23 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu