Kurie oko – Ako ho odstrániť? Máme návod!

ChorobyKurie oko - Ako ho odstrániť? Máme návod!

Počas života sa na našej koži tvoria rôzne kožné útvary. Niekedy ide len o estetickú záležitosť, inokedy spôsobujú väčšie komplikácie. Nežiaduce výrastky sa pritom môžu objaviť kedykoľvek a kdekoľvek.

Ide o stále aktuálnu tému, ktorej by sme sa mali venovať viac.

V tomto článku sme si „posvietili“ na známe kurie oko.

Kurie oko sa tvári ako bradavica, no ide o dva odlišné kožné problémy.

Zatiaľ čo bradavice sú výsledkom vírusovej infekcie, kurie oko vzniká na podnet zhrubnutia kože.

Najčastejšie sa vytvorí na nohe alebo chodidle, no neobchádza ani ruky. Ľudia ho vnímajú prevažne ako estetický problém, no môže spôsobovať bolesť a nepohodlie pri chôdzi.

Zvykne krvácať a časom sa môže zväčšovať.

Kurie oko je pomerne časté kožné ochorenie a odstrániť ho nie je až také jednoduché.

Prípravky účinné na liečbu kurieho oka

Definícia kurieho oka


Kurie oko je medzi odborníkmi známe pod latinským názvom clavus.

Ide o zhrubnutie pokožky s viditeľne ohraničenými okrajmi a stredovým ložiskom zvýrazneným suchou a stvrdnutou kožou.

Kožný útvar má sivo – žltú až žltú farbu a priemer zhruba do 1 cm. Koreň ložiska môže prerastať až do ochranného obalu kosti a dráždiť nervy a cievy.

Čo kurie oko spôsobuje?


Najväčšiu komplikáciu predstavuje nepretržitý tlak na postihnuté miesto kože, pod ktorou sa nachádza kosť. Práve preto môže byť kurie oko veľmi bolestivé, a to najmä v oblasti chodidiel, kde naň tlačí obuv.

Tlak na postihnutú oblasť kože môže byť neznesiteľný. Postihnutý by mohol mať problémy s chôdzou alebo s vykonávaním akejkoľvek činnosti, ktorá si vyžaduje zaťaženie chodidla, preto sa ho neustále snaží zmierniť vyzúvaním topánok, potieraním bolestivého miesta uterákom alebo ľadovým obkladom, ak je k dispozícii. Bolesť je niekedy taká intenzívna, že postihnutý má ťažkosti pri chôdzi.

V dôsledku zanedbania liečby a dráždením problematického miesta môže dôjsť k začervenaniu, krvácaniu alebo výrastok začne hnisať.

Okrem dolných končatín sa kurie oko môže vytvoriť aj na rukách, a to konkrétne na článkoch prstov. Tieto časti tela sú viditeľné a ľudia trpia nepríjemnými pocitmi pri kontakte so svojím okolím.

Ako kurie oko vzniká?


Vzniku kurieho oka predchádza mozoľ. Ten sa vytvorí na mieste, ktoré podlieha najväčšiemu tlaku. Postupne tvrdne, preniká do hlbších vrstiev kože a získa tvar lievika. Nakoniec vznikne čap, teda koreň. Čím hlbšie sa dostáva, tým viac tlačí na kosť, nad ktorou vznikol a bolesť je intenzívnejšia.

Najčastejšou príčinou je nevhodná obuv, čoho dôkazom sú ženy, ktoré toto ochorenie postihuje častejšie ako mužov.

Ku vzniku kurieho oka prispieva aj vlhké a tesné prostredie a dlhodobý tlak.

Nie je kurie oko ako kurie oko…


Veľa ľudí si myslí, že kurie oko má iba jednu podobu. Existuje však niekoľko druhov, ktoré sa od seba líšia vzhľadom aj spôsobom liečby.

Naučte sa rozoznávať typy kurích ôk, s ktorými sa možno stretnúť.

Druhy kurieho oka…

  • Tvrdé kurie oko – vzniká v dôsledku nosenia malej a úzkej obuvi na boku chodidla, nad kĺbmi prstov alebo na ich špičke. Spozorujete ho na vrchnej časti pokožky, no postupne sa zašľapáva, prehlbuje a objaví sa bolesť.
  • Mäkké kurie oko – keď sa vám na seba tlačia prsty v úzkej topánke, vznikne otlak a z neho sa vyvinie kurie oko. Mäkké je preto, lebo v medziprstovom priestore je vlhko a teplo. Ošetrovanie a liečba tohto typu kurieho oka býva veľmi zložitá.
  • Cievne kurie oko – predstavuje vyššie štádium neliečeného alebo zle ošetreného tvrdého kurieho oka. Vzniká tak, že koreň sa dostáva do veľkej hĺbky a zasiahne krehké vlásočnice. Kurie oko zmení farbu zo žltej na červenú a začne krvácať.
  • Zapálené kurie oko – tiež vzniká z tvrdého kurieho oka. Neustálym dráždením postihnutého miesta vznikne zápal, ktorý môže byť sprevádzaný hnisaním. Ak si pacient zhoršujúce sa príznaky nevšimne alebo im nevenuje pozornosť, môže dôjsť až k odumretiu tkaniva. A to už predstavuje vážny stav, ktorý sa rieši chirurgicky, teda jeho vyrezaním.
  • Zrnkovité kurie oko – typické je pre spodnú oblasť chodidla a má tvar zrnka.

Kurie oko verzus bradavica


Na prvý pohľad vyzerajú rovnako, no ide o dve úplne odlišné ochorenia kože.

Zásadný rozdiel spočíva v tvorbe jednotlivých útvarov. Ako sme už spomenuli, kurie oko vzniká pri dlhodobom konštantnom tlaku na kožu, pod ktorou sa nachádza kosť.

V podstate môžeme povedať, že ide o obrannú reakciu tela, ktorou nám dáva najavo, že taký stav mu nevyhovuje.

A čo bradavice?

S bradavicami je to úplne inak. Vznikajú na podnet infekcie HPV vírusov a môžu sa objaviť na ktorejkoľvek časti tela. Ak máte oslabenú imunitu, poranenú pokožku a využívate verejné sprchy alebo obľubujete sauny, existuje veľká pravdepodobnosť, že sa objavia aj u vás. Keď vznikne jedna, postupne sa tvoria ďalšie a stávate sa šíriteľom infekcie.

Kurie oko je neprenosné. Bradavice rovnako ako kurie oká majú niekoľko podôb. A tu sa dostávame k ďalšiemu rozdielu.

Zatiaľčo kurie oko má pravidelný, ohraničený tvar, tvar bradavíc môže byť nerovnomerný a vyskytujú sa samostatne, ale aj v podobe väčšieho ložiska.

Rozdiel spočíva aj v liečbe.

Kurie oko je možné ošetriť pri pedikúre alebo domácimi prostriedkami, bradavice odstráni lekár.

Ako odstrániť kurie oko?


Existuje niekoľko účinných spôsobov ako sa zbaviť nepríjemných výrastkov na koži.

V prvom rade je však dôležité začať riešiť problém hneď, ako vznikne.

Dobrým krokom je výmena obuvi. Noste pohodlnú obuv, ktorá vám dobre sedí, netlačí vás a ortopedická vložka tiež prispeje k tomu, aby sa otlak nezmenil na kurie oko. V prípade, že sa už objavilo, môžete použiť jednu z domácich metód alebo stavte na lekársku liečbu.

Hoci je liečba kurieho oka veľmi úspešná, pripravte sa na zdĺhavý a niekedy bolestivý proces.

Triky starých materí


V dobách, kedy ešte neexistovali lieky a liečivá, ľudia riešili zdravotné problémy vlastnými prostriedkami. Pomoc nachádzali v prírode a na rôzne neduhy mali svoje osvedčené recepty. Niektoré z nich sa používajú dodnes.

Nespornou výhodou je, že nemusíte utekať k lekárovi a poteší sa aj vaša peňaženka.

Používané suroviny zmäkčujú pokožku a kurie oko sa jednoduchšie odlúpne.

Výsledok však nemusí byť 100 %, preto sa vyzbrojte poriadnou dávkou trpezlivosti.

Poďme na to

  • Cesnak – známy svojimi protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami pomáha pri prechladnutí a chrípke, no dokáže si poradiť aj s kurím okom. Prikladajte tenké plátky cesnaku na postihnuté miesto, obviažte obväzom alebo čistou bavlnenou látkou a nechajte pôsobiť celú noc. Proces opakujte, kým nedôjde k zlepšeniu.
  • Cibuľa – dobrá do polievky, ale aj na výrobu cibuľovej masti. Cibuľa obsahuje množstvo vitamínov, minerálov, esenciálnych olejov a silíc. Vďaka antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam pomáha pri ekzéme, akné, kožných plesniach, bradaviciach aj kurích okách. Potierajte kurie oko masťou aspoň 2-krát denne po dobu 3 týždňov. Na noc naneste hrubšiu vrstvu, previažte a nechajte pôsobiť do rána. Cibuľovú masť môžete kúpiť aj v lekárni.
  • Jablčný ocot – jablčný ocot obsahuje draslík, ktorý upravuje pH v pokožke, betakarotén, ktorý regeneruje bunky, kyselinu mliečnu, ktorá znižuje zápal a ďalšie minerály ako horčík, železo a vápnik, ktoré posilňujú imunitu. Vďaka tomu odstraňuje pigmentové škvrny, pomáha pri akné, pupienkoch a vyrážkach, eliminuje ekzém a osvedčil sa aj pri kurích okách. Vyrobte si roztok z octu a soli v pomere 3:1 a pravidelne ním potierajte kurie oko. Rovnako zaberá aj v kombinácii s citrónom.
  • Citrón – citrusové ovocie je veľmi často používané na ošetrovanie kože. Ľudia zistili, že má bieliace účinky a vďaka šťave im mizli pehy aj znamienka. V kombinácii s octom si vraj poradí aj s kurím okom. Nakrájaný citrón naložte do octu a počkajte 2 dni. Odležaný citrón priložte na kurie oko a nechajte pôsobiť celé 3 dni. Môžete skúsiť aj šťavu z citróna zmiešanú s octom a nasolenou cibuľou nakrájanou na kúsky. Zmes pravidelne nanášajte na kurie oko, previažte a nechajte pôsobiť.
  • Banánová šupka – ovocie plné vitamínov si dajte na raňajky, no šupku nevyhadzujete. Pred spaním kúsok priložte na kurie oko, previažte a nechajte pôsobiť. Podľa odporúčaní máte do týždňa po probléme. Banánová šupka je vraj skvelá aj na upokojenie svrbiacej pokožky a vybielenie zubov.

A pokračujeme…

  • Reďkovka – koreňová zelenina má hydratačné a antibakteriálne účinky. Vďaka obsahu vitamínu C a antioxidantov predchádza suchej a šupinatej pokožke a vzniku kožných ochorení. Reďkovka s chrenom je skvelá kombinácia lahodiaca chuťovým bunkám aj pokožke. Zmiešajte nastrúhanú reďkovku s chrenom v pomere 1:1 a 2-krát denne nanášajte na kurie oko potreté olejom. Obviažte a nechajte pôsobiť 2 hodiny.
  • Propolis – zázračný včelí produkt má všestranné liečivé účinky. Podporuje imunitný systém a bojuje proti vírusom a baktériám. Ľudia ho s obľubou používajú na liečbu kožných ochorení ako bradavice, akné, rôzne zápaly a môže vám pomôcť aj s kurím okom. Guľôčku propolisu priložte na postihnuté miesto, obviažte a nechajte pôsobiť 2 dni. Potom umyte a celý proces zopakujte.
  • Lastovičník väčší – bylinka má na naše telo množstvo pozitívnych účinkov. Prečisťuje krv a tradične sa používa pri ochoreniach obličiek a pečene. V ľudovom liečiteľstve pomáha pri liečbe hemoroidov, pálení konečníka, ale aj pri ťažkostiach s močením. Lastovičník má veľký prínos v oblasti dermatológie pri ošetrovaní kurieho oka, bradavíc a lišaja. Pri používaní však musíte byť opatrní, pretože vo väčších množstvách je pre človeka jedovatý. Šťavou potierajte kurie oko 1-krát denne.
  • Rozchodník prudký – pomenovanie „prudký“ získal preto, lebo vo vysokých koncentráciách môže spôsobiť bolesti hlavy, nevoľnosť a malátnosť. V optimálnych množstvách je však viac ako nápomocný. Rastlina je plná účinných látok ako alkaloidy sedamín, seridín, flavonoidy, triesloviny, sli­zy a vitamín C. V modernej medicíne sa používa na výrobu liekov proti vápenateniu tepien, na znižovanie krvného tlaku a býva súčasťou rôznych mastí na prekrvenie pokožky. Rozdrvené listy sa používajú na ošetrovanie kurieho oka, ekzému, vredu a pomáhajú aj pri hubových ochoreniach kože. Rozchodník prikladajte každú noc na postihnuté miesto, no dajte si pozor na oči. Šťava môže poškodiť zrak.

Domáca liečba


V lekárni nájdete hneď niekoľko prípravkov na odstránenie kurieho oka, ktoré sú dostupné bez lekárskeho predpisu.

Želaný efekt sa dostaví pri pravidelnom používaní. Doba ošetrovania je individuálna, no priemerne sa pohybuje okolo dvoch týždňov. Vybrať si môžete náplasť, roztok alebo krém.

Účinok všetkých produktov je založený na kyseline salicylovej, ktorá môže byť kombinovaná s ďalšími látkami ako kyselina mliečna, ricínový olej či extrakt z lastovičníka.

  • Kyselina salicylová – predstavuje základnú zložku aspirínu. Látka bola prvýkrát získaná zo sacharidov pochádzajúcich z vŕby. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že ich prípravky obsahujú kyselinu salicylovú z vŕbovej kôry. Pravda je však taká, že samotná kôra látku neobsahuje. Kyselina vzniká pri spracovaní a následnej filtrácii prášku z vŕbovej kôry.

Často sa používa ako hlavná zložka prípravkov na problematickú pleť. Odstraňuje začervenanie a zápal. Tiež má analgetické účinky a zlepšuje krvný obeh. Aktivuje bunky kože, zvyšuje produkciu kolagénu, odstraňuje škvrny a defekty na pokožke. Pri liečbe kurieho oka kyselina salicylová minimalizuje zápal a vďaka keratolyckému účinku vedie k obnoveniu kožných buniek.

Kyselina salicylová sa nemá používať v prípade porúch cirkulácie, pri cukrovke alebo poškodení nervov.

Lekárska liečba


Ak sa s kurím okom nedokážete „popasovať“ sami, odporúča sa vyhľadať odbornú pomoc. V závislosti od druhu a štádia, v akom sa kurie oko nachádza, lekár určí vhodný spôsob liečby.

  • Salicylová masť – masť sa používa v rámci domácej liečby, no väčšina lekárov ju volí ako prvotné najšetrnejšie riešenie problému. V prípade, že liečba zlyhá, pristupuje sa k radikálnejším postupom.
  • Vypaľovanie – vypaľovanie kurieho oka tekutým dusíkom je veľmi účinná metóda. Proces nie je bolestivý, no vyžaduje si niekoľko opakovaní a lekára by ste mali navštíviť aspoň jedenkrát do týždňa.
  • Chirurgický zákrok – kurie oko sa musí vyrezať. V najhoršom štádiu, kedy dôjde k odumretiu tkaniva, sa vykoná vyrezanie postihnutej časti chodidla alebo ruky.

Pomôže aj pedikúra


Kurie oko vám môže bezbolestne odstrániť aj pedikér.

Proces prebieha v niekoľkých krokoch:

  • zmäkčenie kože pomocou vodného kúpeľa s použitím vhodných prípravkov
  • odstránenie odumretej kože pomocou brúsiacich nástrojov
  • jemné vyškriabanie kurieho oka. Niekedy sa stáva, že pod kožou sa nachádza hneď niekoľko ložísk a proces sa môže predĺžiť.

Starostlivosť o chodidlá je dôležitá nielen kvôli estetickej stránke, ale aj zo zdravotného hľadiska.

Pravidelná pedikúra môže zamedziť vzniku kurieho oka, a tým sa stáva vhodnou prevenciou. V niektorých prípadoch vám však nepomôže. Ak kurie oko už máte, krváca, je veľké, veľmi bolestivé alebo je na nevhodnom mieste, vyžaduje si ošetrenie lekárom.

Stavte na prevenciu a vyhnete sa problémom


Predchádzať vzniku problému je vždy jednoduchšie, ako riešiť jeho odstránenie. To platí aj pri kurom oku.

Existuje niekoľko jednoduchých opatrení, ktoré vám ušetria starosti.

  • Noste pohodlnú voľnú obuv. Ak trávite veľa času na nohách, investícia do kvalitných topánok sa vám určite vyplatí.
  • Neprirodzená poloha nohy vyvíja veľký tlak na prsty Hlavne ženy by mali obmedziť nosenie topánok na príliš vysokých podpätkoch na minimum.
  • Dodržiavanie hygieny by malo byť samozrejmosťou. Zvýšenú pozornosť venujte spodnej časti chodidla a priestoru medzi prstami.
  • Pravidelne odstraňujete zhrubnutú kožu a používajte prostriedky na jej zmäkčenie.
  • Ak sa vám vytvorí mozoľ, okamžite vykonajte opatrenia na jeho odstránenie.
  • Pri práci používajte ochranné rukavice, napríklad pri okopávaní alebo sekaní dreva. Intenzívne trenie a tlak na pokožku rúk spôsobuje tvorbu mozoľov, ktoré sú podnetom na vznik kurieho oka.
3.8/5 - (11 votes)

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu