Poznáte to, ráno sa cítite ako rybička a stačí, že cestou do práce na vás niekto kýchne a večer sa ledva dovlečiete do postele. Vírusy a baktérie sú všade vôkol nás. Útočia na našu obranyschopnosť a v prípade, že je imunita mierne oslabená, usadia sa na horných dýchacích cestách.
Škrabanie v krku, suchý kašeľ, problémy s dýchaním a kôš, plný použitých vreckoviek, to síce nie sú život ohrozujúce stavy, no vedia byť pekne nepríjemné.
Bacily si povolenie na vstup do vášho domova nepýtajú. Prídu bez pozvania a svojou prítomnosťou otravujú všetkých členov rodiny, deti nevynímajúc. Zastavte šírenie nákazy včas a presvedčte sa, že nie je žiadna náhoda, keď s kašľom zatočí Kaloba.
Obsah článku
Kde najvýhodnejšie zakúpiť Kalobu?
Čo to je?
Kaloba je rastlinný liek vo forme kvapiek alebo sirupu s extraktom z koreňa juhoafrickej pelargónie (Pelargonium sidoides).
Včasné užívanie liečiva predchádza vzniku ochorení alebo zmierňuje ich priebeh.
Kaloba je dostupná bez viazanosti na lekársky predpis a vhodná je aj pre deti.
Nie je kašeľ ako kašeľ
Hoci si každý spája kašeľ s nachladnutím alebo chrípkou, primárne ide o prirodzený reflexný mechanizmus.
Má na starosti čistenie, hygienu a priechodnosť dýchacích ciest. Možno to vyznie smiešne, ale kašeľ potrebujeme všetci. Potrebujeme ho na zachovanie plynulého dýchania a zdravia dýchacieho systému. Aktivuje sa podráždením hrtanu alebo priedušiek ako prirodzená obranná reakcia na dráždivé podnety.
Vírusové, bakteriálne a chemické látky alebo peľ spustia mechanizmus, čím sa telo zbaví týchto nežiaducich prvkov.
To znamená, že nie vždy, keď sa rozkašleme, musíme byť automaticky chorí. Jestvujú však druhy kašľa, ktoré sú predzvesťou bežných alebo vážnejších ochorení. O aké druhy ide, to sa dozviete v nasledujúcej časti.
Akému kašľu máme venovať pozornosť?
- Akútny kašeľ – trvá približne 2 až 3 týždne a sprevádza chrípku, angínu, ľahké zápaly priedušiek alebo banálne prechladnutie.
- Subakútny kašeľ – trvá v rozmedzí 4 až 8 týždňov a je najčastejšie spôsobený chlamýdiami, mykoplazmami alebo niektorými vírusmi. Takýto druh kašľa si už vyžaduje dôkladnú diagnostiku.
- Chronický kašeľ – ide o dlhodobý stav trvajúci viac ako 3 mesiace a môže byť predzvesťou vážnych ochorení. Často sa vyskytuje u fajčiarov, astmatikov a až 20% prípadov tvoria deti. Chronický kašeľ môžu vyvolať aj niektoré druhy liekov, predovšetkým lieky na vysoký krvný tlak.
Suchý alebo produktívny?
Podľa klinických príznakov sa rozlišujú dva druhy kašľa:
- Suchý – objavuje sa hlavne na začiatku a na konci ochorenia a je sprevádzaný dusivými záchvatmi kašľa. Je typický pri alergiách a infekcii hrtana. Môže byť predzvesťou ochorenia srdca alebo varovným signálom začínajúceho nádoru na pľúcach silných fajčiarov. Pri suchom kašli dýchacie cesty neprodukujú hlien, sliznica je suchá a samočistiaca schopnosť riasinkového epitelu je oslabená, čo vyvoláva dráždivé záchvaty kašľa.
- Produktívny – kašeľ v tomto prípade vystupuje ako obranný mechanizmus pri zvýšenej tvorbe hlienov, ktoré znižujú priechodnosť dýchacích ciest. Kašľaním sa uvoľňujú nahromadené hlieny, a tým sa telo zbavuje choroboplodných zárodkov. Silné a intenzívne záchvaty kašľa sú veľkou záťažou pre telo. V prípade starých a oslabených ľudí môžu vyvolať dýchavičnosť, v extrémnych prípadoch až celkovú vyčerpanosť organizmu.
Čo môže spôsobiť neliečený kašeľ?
Drvivá väčšina ľudí prvotné príznaky ochorení ignoruje a doslova ich „prechodí“. Dôvod je takmer vždy rovnaký, jednoducho si nemôžu dovoliť upustiť od svojich domácich a pracovných povinností.
Zdravie je ako úver v banke, keď odkladáte termín splátok, vrátia sa vám aj s úrokmi, a to poriadnymi.
Aj kašeľ vie urobiť pekný škrt cez rozpočet, ak prepukne do ochorení dýchacích ciest.
- Infekcie horných dýchacích ciest – patrí sem dobre známa nádcha, sprevádzaná kašľom, vodnatým hlienom, opuchom nosovej sliznice, a tým sťaženým dýchaním cez nos. U detí sa objavuje aj vracanie a štekavý kašeľ, ktorý často prechádza do dusenia. Celkový priebeh ochorenia je pre malých pacientov náročnejší ako u dospelých.
Pri zápaloch hrdla sa zväčšujú lymfatické uzliny, hrdlo bolí najmä pri prehĺtaní a často stúpne teplota. Môže prerásť až do zápalu mandlí, známejších ako angína, pre ktorý sú typické vysoké horúčky (39 – 40 °C). Pacient má výrazný problém s prehĺtaním a trpí suchým kašľom bez hlienu.
- Infekcie dolných dýchacích ciest – bežným príznakom je kašeľ, ktorý je na začiatku suchý, sprevádzaný bolesťou za hrudnou kosťou. Po niekoľkých dňoch sa mení na produktívny a pacient vykašliava hlieny. Počas ochorenia sa môže objaviť zvýšená teplota, malátnosť, zvýšená únava alebo nechutenstvo.
Zatočte s kašľom hneď od začiatku
Ak si myslíte, že prvotné príznaky ochorenia potlačíte antibiotikami, ktoré si hodíte do úst pred odchodom do práce, vyvedieme vás z omylu.
Prispeje ku tomu fakt, že až 90% infekcií dýchacích ciest je vyvolaných vírusmi, na ktoré antibiotiká nezaberajú.
Preto najlepší spôsob, ako sa zbaviť kašľa je, zostať pár dní doma, oddychovať a podporiť liečbu účinnými prípravkami.
Účinky
Vďaka unikátnemu zloženiu Kaloba pomáha ženám, mužom, deťom aj starším osobám:
- liečiť dráždivý suchý aj vlhký produktívny kašeľ
- tlmiť nepríjemné škrabanie a bolesť v krku
- uvoľňovať a vykašliavať nahromadené hlieny, čím telo zbavuje vírusov a baktérií a predchádza vzniku ochorení dýchacích ciest
- zmierniť priebeh už vzniknutého ochorenia, ako nádcha, angína, zápal priedušiek alebo hrdla
- má antibakteriálny a antivirotický účinok
Zloženie
Kaloba je kvapalný roztok svetlohnedej až červenohnedej farby vo forme kvapiek alebo sirupu s obsahom extraktu z koreňa muškátu Pelargonium sidoides.
- Účinná látka: extrakt z Pelargonium sidoides (8 g extraktu na 10 g liečiva)
- Extrakčné činidlo: etanol (11% )
- Ďalšie látky: glycerol (85%) a čistená voda
Pelargonium sidoides v našich končinách známa ako juhoafrická pelargónia, len potvrdzuje pravidlo, že najväčšie objavy boli vecou náhody.
Do Európy ju priniesol Angličan Charles Henry Stevens, ktorý odišiel na čierny kontinent s diagnostikovanou tuberkulózou v pokročilom štádiu. Podnebie Južnej Afriky malo priniesť úľavu jeho pľúcam. No nebola to klíma, čo mu pomohlo.
Charles pil každý deň odvar z koreňa čarovnej byliny pripravený miestnym šamanom a domov sa vrátil takmer zdravý.
Predchádzala tomu náročná štúdia, ako využiť potenciál rastliny čo najviac. Odpoveď prišla vo forme extraktu EPs630, ktorý tvorí základ liekov, kvapiek a sirupov určených na liečbu zápalových infekcií dýchacích ciest.
Získavanie extraktu z Pelargonium sidoides – keď rastlina dosiahne vek troch rokov, jej koreň obsahuje dostatok aktívnych látok na lekárske účely. Rastliny sa ručne zbierajú, triedia a čistia. Usušené korene smerujú do Nemecka, kde sú vylúhované podľa štandardných predpisov a vzniká extrakt so špeciálnym označením EPs 7630. Ten je použitý na výrobu liečivých prípravkov pri zápaloch dýchacích ciest.
Užívanie a dávkovanie
- odporúčaná denná dávka pre dospelých a deti, staršie ako 12 rokov, je 30 kvapiek 3x denne
- deti vo veku od 6 do 12 rokov užívajú 20 kvapiek 3x denne
- najmenšie deti od 1 do 5 rokov môžu užívať 10 kvapiek 3x denne
- kvapky užívajte ústami s trochou tekutiny ráno, na obed a večer
Cena
Kaloba vo forme kvapiek alebo sirupu je voľnopredajný liek. Dostanete ho v každej lekárni alebo na internete.
Kaloba kvapky sú k dispozícii v 20 ml alebo 50 ml balení.
Môžete využiť akciovú ponuku na stránke Dr.Max.sk a kúpiť Kaloba kvapky 50 ml za 9,99 €. Kaloba sirup 100 ml za výhodných 6 až 18 €.
Upozornenie
- užívajte vždy tak, ako je uvedené na príbalovom letáku alebo ako určí lekár
- neužívajte liek, ak ste alergický na obsiahnuté látky, trpíte ochorením pečene a obličiek, hrozí vám zvýšené riziko krvácania alebo užívate antikoagulačné lieky
- vedľajšie účinky: žalúdočno-črevné ťažkosti, alergie, mierne krvácanie ďasien, v ojedinelých prípadoch dýchavičnosť, opuch tváre a pokles krvného tlaku
- nakoľko sa neuvádza vhodnosť lieku pre tehotné a dojčiace ženy, užívanie sa neodporúča
Výhody a nevýhody
Záverečné zhodnotenie
Zhodou náhod mi písanie tejto recenzie pripomenulo moje dlhodobé problémy s usadeným hlienom a dráždivým kašľom, ktorému som nevenovala prílišnú pozornosť.
Po zistení, aké komplikácie môže spôsobiť, som bežala do najbližšej lekárne a kúpila si Kaloba kvapky. Užívam ich zatiaľ iba tretí deň, ale záchvaty kašľa už nie sú také intenzívne a začala som konečne vykašliavať hlien. Za veľké plus považujem chuť liečiva.
Nie je taká výrazná ako u väčšiny podobných prípravkov, čo môže niekoho odradiť od ich užívania. Na diskusných fórach sa ozývajú najčastejšie mamičky, ktoré kvapky odporúčajú ako účinný prostriedok na kašeľ a bolesť hrdla.
Zdôrazňujú, že liek je potrebné nasadiť od prvotných príznakov ochorenia a nečakať pokiaľ prerastie do vážnejšieho stavu. Objavili sa aj komentáre na vedľajšie účinky v prípade detí.
Najčastejšie sa spomína vyrážka, hnačka a nevoľnosť. Detský organizmus je ale počas ochorenia oslabený a citlivejšie reaguje na vonkajšie podnety.
Z lekárskeho hľadiska je Kaloba často predpisovaný liek pre deti aj dospelých a reakcie môžu byť rôzne.
Môj názor je, že ak ste už chorí cítite sa zle, či sa reakcie objavia alebo nie. A ak existuje nádej, že vám Kaloba pomôže, určite ju treba vyskúšať a je lepšie zostať dva dni v posteli než byť chorý celý rok.