Jesenná cyklistika: Ako sa pripraviť na sezónu plnú farieb

MagazínJesenná cyklistika: Ako sa pripraviť na sezónu plnú farieb

Dni sa skracujú, slnko zapadá oveľa skôr a počasie sa mení zo dňa na deň. Jesenné počasie je plné otáznikov a každý deň treba brať ako samostatnú jednotku a pripraviť sa na konkrétne podmienky, ktoré predpovedajú meteorológovia. Čo s cyklistikou na jeseň a na čo si dať pozor?

Dážď a mokrá pôda sú najväčšími nepriateľmi

Jeseň sfarbuje krajinu do zemitých tónov a ponúka scenérie ako maľované. Príroda konečne prekonala obdobie sucha, flóra a fauna sa prebúdzajú po letnom spánku, keď sa skrývali pred agresívnym slnkom. Okrem všetkej krásy je však jeseň aj drsná, blatistá a studená. Ako teda na také podmienky pripraviť seba a svoj pánsky či dámsky bicykel, aby bola jazda čo najpríjemnejšia a kilometre na tachometri skákali, čo to dá?

Čo si obliecť na jesennú jazdu?

Počasie sa mení ako na bežiacom páse, preto je dôležité obliecť sa na bicykel tak, aby vás nič neprekvapilo. Dôležité je funkčné oblečenie a viacero vrstiev, ktoré si môžete vyzliekať a obliekať podľa toho, ako sa počas dňa cítite. Nezabudnite preto nosiť batoh alebo si na bicykel pripevnite väčší batoh na odkladanie prebytočného oblečenia.

K základnej výbave na jesenné jazdy patrí funkčná spodná bielizeň, ktorá vás v zime zahreje a v horúčavách udrží príjemnú telesnú teplotu a odvádza pot. A potom nepremokavé zvršky a otepľovačky, ktoré neprepustia ani kvapku dažďa či poryv vetra. Zároveň chcete byť v pochmúrnej jeseni viditeľní, preto si vyberte krikľavejšie farby vrchnej vrstvy.

Čo si teda obliecť?

  • Cyklistické legíny s vystuženým sedom.
  • Funkčné tričko s dlhým rukávom.
  • Priedušná a skladná mikina.
  • Vode a vetru odolná bunda s kapucňou alebo softshellová bunda.
  • Návleky na obuv alebo nepremokavé cyklistické topánky.
  • Návleky na nohy alebo šušťáky.
  • Nepremokavé rukavice, ktoré vás tiež zahrejú.
  • Čelenka, ktorá sa zmestí pod prilbu.
  • Okuliare s čírymi sklami, ktoré vás ochránia pred hmyzom a kvapkami vody, ale neobmedzia viditeľnosť v šere.
  • Prilba, ako vždy.

Prepnite bicykel do jesenného režimu

Na zazimovanie bicykla je ešte priskoro, ale pri prechode z leta na jeseň je potrebné vykonať niekoľko zmien vo výbave a starostlivosti. Skôr než vyrazíte do pestrofarebnej jesennej krajiny, uistite sa, že je váš bicykel pripravený na blato, mokro a skorú tmu.

Posvieťte si na cestu

Keďže tma prichádza oveľa skôr ako v lete, musíte svoj bicykel vybaviť svetlami a ďalšími odrazkami, aby bol lepšie viditeľný pre autá a chodcov. Preto namontujte odrazky do podbehov kolies, na zadnú časť sedadla a na prednú časť riadidiel. Zaobstarajte si zadné a predné svetlá a uistite sa, že skutočne fungujú/sú nabité.

Plášť vás musí podržať

Šmykľavý terén si vyžaduje výmenu pneumatiky za pneumatiku s hlbším a drsnejším dezénom pre lepšiu ovládateľnosť a priľnavosť. Ideálne sú napríklad cyklokrosové pneumatiky, ktoré sú navrhnuté špeciálne pre nepriaznivé a blatisté podmienky. Podobne prispôsobte tlak v pneumatikách počasiu –  trochu vyfúknite kolesá, aby ste zvýšili treciu plochu.

Bez blatníkov ani ranu

Voda a blato v tvári a na chrbte vám na zážitku z jazdy nepridajú, preto si zaobstarajte kvalitné a pevné blatníky, ktoré vás ochránia pred uviaznutím. Navyše blatníky nechránia len vás, ale aj váš bicykel. Konkrétne puzdrá a ložiská alebo klzáky.

Brzdy musia byť v stopercentnom stave

Na klzkej trati sú čoskoro alfou a omegou bezpečnosti. kké brzdové doštičky, ktoré si poradia s vodou na ráfiku, sú najlepším spôsobom, ako sa vyrovnať so zvýšenou vlhkosťou. V kombinácii so správnymi pneumatikami a správnym tlakom bude bicykel ovládateľnejší a vy si užijete jazdu.

Po každej jazde v blate bicykel umyte, aby ste zabránili uviaznutiu nečistôt v záhyboch a pod brzdovými špalíkmi. Po dôkladnom umytí vždy namažte reťaz a odstavte bicykel na suché miesto, kde na vás počká do ďalšej jazdy.

Zdroj foto: GutesaMilos / Adobestock.com

Ohodnoťte post

Zanechať odpoveď

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu