Ľudské telo je poprepletané žilami a tepnami, ktoré spájajú miniatúrne vlásočnice nazývané kapiláry. V organizme v tichosti plnia svoju funkciu a nepútajú na seba žiadnu pozornosť.
Deje sa tak až do chvíle, kým sa neobjavia isté zdravotné komplikácie, za ktorými stoja práve tieto malé cievky. Hemoroidy, silná menštruácia alebo krvácanie z nosa bez zjavnej príčiny, môže mať súvis s lámaním a prepúšťaním krehkých vlásočníc.
Oslabené cievy sú zodpovedné aj za vaše kŕčové žily a opuchy v dolných končatinách. Skúsenosti lekárov ukazujú, že dôvodom lámania vlásočníc môže byť nedostatok vitamínu C alebo zvýšená krvácavosť.
Posilnite preto svoje cievne steny, zbavte sa komplikácií a prispejte k správnemu fungovaniu obehového systému s liekom ASCORUTIN.
Obsah článku
Kde najvýhodnejšie zakúpiť Ascorutin?
Čo to je?
ASCORUTIN je voľne predajný liek, ktorý sa používa na liečbu zvýšenej lámavosti a priepustnosti vlásočníc pri nedostatku vitamínu C, stavoch chorobnej krvácavosti na cievnom podklade a zvýšenom počte červených krviniek.
Liek je zložený z dvoch aktívnych látok, a to z kyseliny askorbovej (vitamín C) a rutosidu, ktoré upravujú zvýšenú lámavosť a priepustnosť krvných vlásočníc a zvyšujú pevnosť cievnej steny.
Cesta červenej krvinky
Krvné cievy sú spletitou cestou, ktorou putuje červená krvinka vytlačená spolu s ďalším miliónom krviniek z pravej srdcovej komory.
Cesta tejto krvinky sa začína v hlavnej tepne, odkiaľ sa presúva do jednej z vedľajších tepien napojenej na orgány. V orgáne dochádza k ďalšiemu rozvetveniu a zúženiu tepien, až sa červená krvinka ocitne vo vlásočnici.
Tie sa napájajú na väčšie, cez ktoré sa krvinka dostane späť do srdcovej komory, odkiaľ si odskočí do pľúc, vyzdvihne kyslík a vydá sa na ďalšiu cestu krvnými cievami.
Čo sú krvné vlásočnice?
Vlásočnice, inak nazývané kapiláry, sú jemné tenké cievy spájajúce tepny a žily. Sú také úzke, že červené krvinky cez ne musia prechádzať za sebou. Na začiatku vlásočnice prestupuje tekutina, ktorá obsahuje kyslík a živiny z krvi. Na jej konci sa zase vracia do krvi tekutina so splodinami metabolizmu. Kapiláry nemajú svalovú ani väzivovú vrstvu a nie sú v tele rozložené rovnomerne. Preto sú veľmi krehké a majú sklon k lámaniu.
Najčastejšie problémy spojené s lámaním a priepustnosťou vlásočníc
- Hemoroidy – ľudovo nazývané „zlatá žila“, sú rozšírené žily v konečníku a análnom otvore. Sprevádza ich krvácanie, pálenie a bolesť. Rozlišujeme vonkajšie a vnútorné hemoroidy. Vnútorné sa nachádzajú pri vchode análneho otvoru a vonkajšie vznikajú okolo neho. Hlavným dôvodom vzniku je vrodená porucha spojivového tkaniva v tele a zväčšený tlak na samotné žily v konečníku.
- Kŕčové žily – postihujú vysoké percento žien aj mužov a sú výsledkom genetickej predispozície podmienenej radom negatívnych faktorov. Varixy sú klasifikované ako rozšírené a serpentínovite zmenené žily povrchového systému dolných končatín. Spájajú sa so žilovou nedostatočnosťou. Práve tá spôsobuje nepríjemné kŕče alebo opuchy. Žily odvádzajú krv späť k srdcu, no v nohách sa tento dej odohráva navzdory zemskej príťažlivosti. Pevnosť žilových stien a chlopne bránia spätnému toku. Oslabená stena alebo nesprávna funkcia chlopní vedie k rozťahovaniu žíl a krv v nich zostáva stáť. Dôsledkom toho sa vytvára tlak, ktorý poškodzuje stenu ciev.
- Opuchy nôh – nie sú diagnózou, ale symptómom. Príčinou môže byť nadváha, tehotenstvo, obdobie pred menštruáciou, znížená pohyblivosť, ale aj vážnejšie ochorenia. Za opuchmi dolných končatín môže stáť poškodenie obličiek, porucha lymfatického systému, nedostatočná funkcia štítnej žľazy, poruchy srdca alebo chronická žilová nedostatočnosť.
- Silná menštruácia – predstavuje abnormálne krvácanie počas menštruačného cyklu. Ak žena stratí viac ako 80 ml krvi a musí si po dobu dlhšiu ako 5 dní veľmi často meniť hygienické vložky, ide o stav, ktorý si vyžaduje lekárske vyšetrenie. Príčin môže byť viacero. Môže ísť o myómy, polypy, hormonálnu nerovnováhu, nádorové ochorenie, infekcie, ale aj o dedičné krvácavé poruchy a poruchy zrážania krvi.
- Krvácanie z nosa – v sliznici nosa a nosovej priehradke sa nachádza zložitá sieť žíl a drobných cievok. Tento systém je veľmi krehký a ľahko dôjde k jeho narušeniu, ktoré je sprevádzané krvácaním. Časté krvácanie môže byť príznakom oslabenej steny ciev, a tým dochádza k zvýšenej lámavosti a priepustnosti vlásočníc.
Čo prospieva cievam a žilám?
Aby telo dobre fungovalo, musí byť v dobrej kondícii. A to platí aj pre žilový systém. Posilnením cievnych stien, žíl a tepien môžete predísť spomenutým problémom alebo odstrániť ich príznaky.
V prvom rade je dôležitý dostatočný pohyb, ktorý „rozhýbe“ krv v žilách a strava.
Vhodnou medikamentóznou liečbou a dodržiavaním určitých pravidiel môžete dostať svoj obehový systém do dobrej kondície. Lieky s obsahom rutozidu majú schopnosť priepustnosť a lámavosť vlásočníc primerane znižovať.
Navyše v kombinácii s kyselinou askorbovou (vitamín C) sa spomaľuje proces starnutia. Obe tieto látky sú zastúpené v lieku ASCORUTIN.
Účinky
Používa sa pri liečbe lámavosti a priepustnosti vlásočníc vyvolaných:
- nedostatkom vitamínu C
- chorobnou krvácavosťou na cievnom podklade
- pri diabetickej retinopatii
- pri zvýšenom počte červených krviniek
- pri zápale čreva s tvorbou vredov
Ďalej tiež:
- zvyšuje pevnosť cievnej steny a znižuje jej priepustnosť
- pôsobí na zlepšenie krehkosti vlásočníc
Zloženie
Jedna tableta lieku ASCORUTIN obsahuje tieto aktívne látky:
- rutozid 20 mg – patrí do skupiny flavonoidov. Látka má svetložltú farbu, je rozpustná vo vode a získava sa z rastlín. Najvýznamnejším zdrojom rutozidu je pohánka obyčajná, ruta vonná a jerlín japonský. Ďalej sa nachádza v špargli, banánoch, kôre citrusových plodov, lesných plodoch, kivi a broskyniach. Látka je citlivá na teplo a spracovaním potravín jeho obsah klesá. V medicíne sa využíva jeho jeho schopnosť liečiť krehké krvné kapiláry a zvyšovať pevnosť ciev. Znižuje cholesterol, zvyšuje účinok vitamínu C a má antioxidačné účinky.
- Kyselina askorbová 100 mg (vitamín C) – vo vode rozpustný vitamín je citlivý na teplo a oxidáciu. Hlavným zdrojom je ovocie a niektoré druhy zeleniny. Ľudský organizmus si ho nedokáže vytvárať sám, preto je nutné jeho dopĺňanie. Je nevyhnutný pre metabolizmus aminokyselín, udržanie pevnosti cievnych stien a kapilár. Podporuje vstrebávanie železa, tvorbu bielych krviniek, výboj zubov, kostí a chrupaviek, podporuje rast a ničí voľné radikály. Kyselina askorbová je nevyhnutná na posilnenie imunity a jej nedostatok sa prejavuje zdravotnými komplikáciami. Pri nedostatočnej hladine dochádza k zvýšenej kazovosti zubov, spomaleniu rastu, únave, náchylnosti na vírusové ochorenia, zníženiu tvorby mlieka a lámavosti kapilár.
Zdroje informácií:
- https://www.healthline.com/health/potential-benefits-of-rutin
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5355559/
Pomocné látky: citrónan sodný, monohydrát laktózy, zemiakový škrob, ricínový olej, želatína, kukuričný škrob, Sepifilm 752.
Užívanie a dávkovanie
- vždy užívajte tak, ako je uvedené na príbalovom letáku alebo ako určil lekár
- odporúčaná denná dávka pre dospelého je 1 – 2 tablety 3x denne
- deti od troch rokov užívajú 1 – 2 tablety denne
- tablety sa užívajú v celku nezávisle od jedla a zapíjajú sa tekutinou
- dĺžku liečby určuje lekár
Cena
ASCORUTIN je liek dostupný bez lekárskeho predpisu.
Priemerná cena jedného balenia sa pohybuje okolo 3 € v závislosti od predajného miesta.
Momentálne najnižšiu cenu ponúka internetová lekáreň drmax.sk, kde za ASCORUTIN 50 tbl. zaplatíte 2,99 €.
Upozornenie
- liek neužívajte v prípade precitlivenosti na niektorú z obsiahnutých zložiek, v priebehu tehotenstva alebo počas dojčenia
- počas užívania sa ojedinele vyskytujú nasledovné vedľajšie účinky: hemolýza, reakcie precitlivenosti, nevoľnosť, vracanie, pri vysokých dávkach to môže byť podráždenie sliznice pažeráka a žalúdka, kožné alergické reakcie, vyrážky, astmatický záchvat, prítomnosť cukru v moči, zvýšené vylučovanie šťaveľanov močom, ojedinele je tu možnosť vzniku obličkových kameňov
- pri zaznamenaní ktoréhokoľvek z uvedených prejavov kontaktujte svojho lekára
- pri súčasnom užívaní s inými liekmi môže dôjsť k nasledovným interakciám:
- kyselina askorbová zvyšuje vstrebávanie penicilínu, železa a hormónu etinylestradiolu
- pri súčasnom užívaní s kyselinou salicylovou, sulfónamidmi a kotrimoxazolom je potrebná opatrnosť
- vysoké dávky môžu ovplyvniť účinnosť antikoagulačnej terapie, ovplyvňuje vstrebávanie vitamínu B12
- liek skladujte mimo dosahu detí na suchom a tmavom mieste pri teplote 25 °C
Výhody a nevýhody
Záverečné zhodnotenie
Od malička sa mi často púšťa krv z nosa. Stačí silnejšie zasmrkanie a hotovo. Hoci nejde o život ohrozujúci stav, vie ho pekne skomplikovať. Najmä v situáciách, kedy to najmenej očakávame.
Krvácanie z nosa ma často zastihlo počas čakania v rade pri pokladni, na ulici, ale aj v práci priamo pred zákazníkmi. Lekár mi odporučil ASCORUTIN na posilnenie vlásočníc a cievnej steny. Bola som dosť skeptická, no musím priznať, že odkedy ho užívam, moje problémy sa zmiernili.
O trvalých účinkoch nemám znalosť, keďže ho užívam pár mesiacov, ale za ten čas sa moje kapiláry posilnili natoľko, že krv z nosa sa mi púšťa iba ojedinele. Preskúmala som niekoľko diskusných fór a recenzií na stránkach, ktoré liek ASCORUTIN ponúkajú.
Účinky lieku sa prejavujú hlavne v prípade silnej menštruácie, problematickej zrážanlivosti krvi a niekto ho užíva aj preventívne ako zdroj vitamínu C.
Liek ASCORUTIN preto odporúčam nielen kvôli vlastnej pozitívnej skúsenosti, ale aj pre jeho zloženie. Kyselina askorbová a rutozid sú dve kľúčové látky pri liečbe zvýšenej lámavosti a priepustnosti vlásočníc, čo potvrdzujú nielen lekári, ale aj samotní pacienti.
Prehľad