S pribúdajúcim vekom pohyblivosť človeka postupne klesá. Jedným z dôvodov je opotrebovanie a postupné poškodenie kĺbnych chrupaviek. Kĺbne chrupavky sú z podstatnej časti tvorené kolagénovými vláknami. Po dovŕšení 25. roku života sa začína syntéza kolagénu v našom organizme spomaľovať Postupne už telo nie je schopné nahradzovať poškodené kolagénové vlákna novými.
Obsah článku
- Čo je to artróza?
- Ako spoznať artrózu už v začiatkoch?
- Stupne artrózy – ako sa toto ochorenia vyvíja?
- Je artróza ochorením starších ľudí?
- Patríte medzi rizikovú skupinu?
- Medzi najrizikovejšie faktory vzniku artrózy patrí:
- Artróza v tehotenstve
- Ako prebieha diagnostika artrózy?
- Je vyliečenie artrózy možné?
- Aké sú hlavné piliere liečby artrózy?
- Prevencia
Čo je to artróza?
Artróza alebo osteoartróza je postupné degeneratívne ochorenie kĺbnych chrupaviek. Za bežných podmienok je koniec takmer každej kosti v tele chránený chrupavkou. Chrupavka pôsobí ako pomyselný vankúš, ktorý spoľahlivo chráni kosti a zároveň tlmí nárazy.
Pri artróze však dochádza k opotrebovaniu kĺbnej chrupavky, ktorá nie je nahradená novým tkanivom. Chrupavka sa stenčuje a nedokáže spoľahlivo plniť svoju funkciu.
Každý rok je artróza diagnostikovaná miliónom nových pacientov. Odhaduje sa, že v generácia päťdesiat ročných ľudí je týmto ochorením postihnutých približne 80% populácie. S narastajúcim vekom toto percento rastie a v prípade sedemdesiat ročnej populácie hovoríme až o 90% pacientov, ktorí trpia týmto ochorením.
Artróza postihuje v podstate všetky kĺby ľudského tela. Veľmi často sa hovorí o artróze kolenného kĺbu, ktorá nie je dominantou len staršej generácie, ale i ľudí venujúcich sa nadmernej športovej aktivite či trpiacich nadváhou alebo obezitou. Za bolesťou bedrového kĺbu musíme tiež veľmi často hľadať artrózu.
Oba kĺby, bedrový a kolenný, sú v mnohých prípadoch riešené operačne. Ich disfunkcia totiž ohrozuje zdravý pohyb.
Nedostatočný pohyb je obrovským problémom staršej generácie a preto je artróza nebezpečná. V prípade, že sa pacient nehýbe dostatočne pravidelne dochádza nielen k postupnej atrofii svalov, ale i k rednutiu kostí. Postupná strata kosteného materiálu môže v mnohých prípadoch viesť k zlomenine krčku stehennej kosti, ktorá ma často fatálne následky.
Ako spoznať artrózu už v začiatkoch?
- Citlivosť a bolesť kĺbov
- Častý pocit stuhnutia kĺbov
- Zväčšenie kĺbov
- Pri dotyku získavate pocit, že kĺbny povrch je hrboľatejší ako obvykle
- Pri pohybe je možné počuť v kĺboch pukanie či dokonca vŕzganie
- Kĺby sú horšie funkčné a majú obmedzenú pohyblivosť
- Pri dotyku je možné cítiť vznik nových kostených výrastkov (sú spôsobené vzájomným trením kostí o seba)
- Dochádza k svalovej slabosti a atrofii v okolí postihnutého kĺbu
- Bolesť kĺbov i v noci počas pokoja
- Citlivosť na chlad a zmeny počasia
Ako sme už spomínali v predchádzajúcich riadkoch, častým kĺbom, ktorý postihuje artróza, je kĺb kolenný. V prípade, že vaše koleno bolo poškodené pri náhlom úraze, je veľmi pravdepodobné, že artróza poškodzuje obe vaše kolená súčasne.
Medzi najfrekventovanejšie príznaky artrózy kolena patrí bolesť, podlamovanie kolien a problém s prepnutím kolena.
Kostené výrastky sa objavujú najmä v oblasti horných končatín a prstov na rukách. Ich prítomnosť spôsobuje nielen bolesť ale i nadmernú stuhnutosť prstov a problém s ich ohýbaním. Kostené výrastky dokonca môžu spôsobiť opuch a očervenenie kĺbov na rukách. Problémom sú najmä pri činnostiach, ako je písanie či aktivitách, pri ktorých je potrebné využívať jemnú motoriku.
Stupne artrózy – ako sa toto ochorenia vyvíja?
Poškodenie, akým je artróza nevzniká z jedného dňa na druhý. Je to postupný degeneratívny proces s určitou postupnosťou krokov:
- Štádium I – dochádza k zužovaniu kĺbnej štrbiny a degenerácii chrupavky
- Štádium II – proces zužovania kĺbnej štrbiny pokračuje, pri dotyku sa začínajú objavovať jemné nerovnosti na kĺbnych plochách
- Štádium III – proces zužovania kĺbnej štrbiny stále napreduje, začína sa objavovať osteoporóza a osteoskleróza
- Štádium IV – kĺbna štrbina zmizla úplne, dochádza k deformáciám koncov kostí, ktoré sa vzájomne dotýkajú. Predstavuje posledné štádium, v ktorom je indikovaná náhrada poškodeného kĺbu
Je artróza ochorením starších ľudí?
V minulosti platilo, že artróza bola považovaná za ochorenia staršej generácie ľudí. Terajšie výskumy a vyšetrenia nám však ukazujú, že artróza sa stáva stále častejšie ochorením, ktoré postihuje rovnako staršiu ako i mladú generáciu.
Syntéza kolagénu, ktorý tvorí hlavnú hmotu kĺbnych chrupaviek sa začína spomaľovať približne okolo 25 roku života až sa postupne zastaví.
Tento jav nie je možné pozorovať len na kĺbnych chrupavkách, ale rovnako i na pokožke, ktorá stráca svoju pružnosť. Ako je teda možné, že artróza sa stáva diagnózou, ktorá je diagnostikovaná i generácii do 25 rokov?
Jednu skupinu tvoria jedinci nadmerne sa venujúci fyzickej aktivite. Pohyb je zdravou súčasťou života, ale profesionálni športovci zaťažujú svoje kĺby vo vysokej miere. Preto v ich prípade dochádza k rýchlemu opotrebovaniu kĺbov a postupnému zániku kĺbnej chrupavky.
Rovnako je nevýhodný nadmerný pohyb ako i pohyb nedostatočný. Pri vývine detí a mladej generácie hrá pohyb nenahraditeľnú zložku vývoja.
Pohyb predstavuje stimul, ktorý núti rásť kĺbne chrupavky a kosti, je zodpovedný za správny vývoj štruktúr, na ktoré sa neskôr upínajú svaly.
Ak deti a mládež nemajú počas obdobia detstva a puberty dostatok pohybu, nedochádza k správnemu vytvoreniu kostí a chrupaviek. Nedostatočne vytvorená chrupavka sa ľahko poškodzuje a nastupuje proces artrózy.
Patríte medzi rizikovú skupinu?
Medzi najrizikovejšie faktory vzniku artrózy patrí:
- Vek – riziko vzniku artrózy narastá spolu s rastúcim vekom
- Nedostatočný či naopak nadmerný pohyb – oba extrémy sú nežiadúce
- Pohlavie – u žien je vyššie riziko vzniku artrózy, u mužov začína riziko vzniku ochorenia stúpať po prekročení hranice 50 rokov
- Obezita – vysoká hmotnosť zvyšuje tlak na kĺby dolných končatín. Zvýšená záťaž vedie k rýchlemu opotrebovaniu kĺbnych chrupaviek. Odhaduje sa, že u žien, ktoré trpia nadváhou či obezitou, je riziko vzniku artrózy až štvornásobne zvýšené. Na strane druhej však obezita nehrá rolu len pri osteoartróze dolných končatín – zvyšuje riziko vzniku tohto ochorenia i na horných končatinách a rukách
- Zranenie kĺbov – zranenie kĺbov pri športe či nehode zvyšuje riziko vzniku artrózy bez ohľadu na to, kedy sa úraz stal
- Genetická predispozícia – nezanedbateľnú rolu hrá i genetická predispozícia. Ak sa v rodine vyskytlo ochorenie už pred vami, je veľmi pravdepodobné, že si nesiete predispozíciu vo svojich génoch
- Zamestnanie – ohrození sú najmä ľudia pracujúci v sedavom zamestnaní, ktorých kĺby dostatočne nepracujú. Na strane druhej sú však rovnako ohrození ľudia namáhajúci v práci určitý kĺb či skupinu kĺbov – práca na klávesnici, strihanie nožnicami v kaderníctve či namáhanie bedrového a kolenného kĺbu v dôsledku dvíhania ťažkých bremien. V dôsledku preťaženia daného kĺbu či skupiny kĺbov sa veľmi jednoducho môže rozvinúť artróza
- Abnormality a deformity kostí – v prípade, že ste sa narodili so zdeformovaným kĺbom, patríte medzi skupinu s vysokým rizikom vzniku artrózy
Artróza v tehotenstve
Tehotné a dojčiace ženy patria medzi rizikovú skupinu pri vzniku artrózy. V ich prípade sú dva rizikové faktory. V prvom prípade dochádza k odvápňovaniu kostí, čo je bežným javom v tehotenstve a tiež počas kojenia. Na druhej strane stojí nadmerné zaťažovanie kĺbov počas tehotenstva a to najmä kĺbu bedrového, kolenného a kĺbov nohy.
Ako prebieha diagnostika artrózy?
Diagnostika artrózy prebieha v ordinácii lekára. Na úplnom začiatku stojí vyšetrenie rodinnej anamnézy a základné vyšetrenia, pri ktorých pacient popisuje úroveň bolesti. Lekár vyhodnotí celkový zdravotný stav pacienta.
Potom prichádzajú na rad špecializované vyšetrenia. Dôležitú úlohu zastáva RTG vyšetrenie, ktoré je základnou zobrazovacou technikou. Vďaka nemu môže lekár skúmať v prvých štádiách artrózy zúženie kĺbnej štrbiny a deformáciu chrupavky. V neskorších štádiách ochorenia je potrebné vyšetriť i prítomnosť kostených výrastkov a zmeny štruktúry kostí.
V prípade potreby môže lekár staviť aj na ostatné zobrazovacie metódy, medzi ktoré patrí napríklad magnetická rezonancia či ultrazvuk.
Je veľmi dôležité, aby bola artróza správne diagnostikovaná a mohlo sa prejsť k jej následnej liečbe.
Ochorenie, akým je artróza, nie je možné absolútne vyliečiť. Je však možné spomaliť jeho priebeh a pacientom opäť vrátiť chuť do života. V nevyhnutných prípadoch sa pristupuje k výmene poškodeného kĺbu za nový, ale tento krok predstavuje posledné možné riešenie. Pristupuje sa k nemu vtedy, keď artróza dosiahla posledné štádium a kĺbna chrupavka úplne zanikla.
Pri liečbe skvelo zaberajú i cviky, ktoré môžu pacienti prevádzať. Veľmi častým cvikom je napríklad nordic walking – chôdza, ktorá využíva opieranie sa o špeciálne palice. Skvelou voľbou sú však i cviky, pri ktorých dochádza ku kompresii kĺbov.
Je vyliečenie artrózy možné?
V prípade artrózy, ktorá dospela do štádia I alebo štádia II, sa využíva konzervatívna liečba, ktorá pomáha tlmiť najmä prejavy tohto ochorenie, ako je bolesť. Rovnako dôležité je zaradenie protizápalových liekov, ktoré tlmia sprievodný jav artrózy – zápal postihnutého kĺbu.
Odporúča sa tiež zaradiť do denného režimu pravidelné prechádzky a cvičenie.
Cvičenie je kľúčové najmä pre nápravu skrátených svalov a uvoľnenie stuhnutých kĺbov. Zaradenie pravidelného pohybu môže mať mnoho tvári. Dôležité je vybrať si aktivitu, pri ktorej nedochádza k ďalšiemu poškodeniu. Skvelou voľbou sú relaxačné cvičenia, joga či pilates.
Konzervatívna liečba osteoartrózy je často kombinovaná so zdravým životným štýlom. Pacientom je odporúčané prejdenie na zdravý životný štýl a strata nadbytočnej hmotnosti. Vysoká hmotnosť pacienta vyvíja vysoký tlak na kĺby a chrupavky sa poškodzujú ešte rýchlejšie.
Výhodné je zaradenie liekov, ktoré sú vhodné pri liečbe poškodených kĺbov. Jedným z týchto medikamentov je napríklad Condrosulf.
Liečba III a IV. štádia je komplikovanejšia. Najčastejšie je kĺbna chrupavka absolútne zničená či chýba a dochádza k dotyku kostí a ich následnej deformácii. V tom prípade sa pristupuje k výmene poškodeného kĺbu za náhradu.
Artrózu nie je možné úplne vyliečiť, je však možné ju do veľkej miery spomaliť.
Aké sú hlavné piliere liečby artrózy?
- Zlepšiť pohyblivosť kĺbov
- Udržať si zdravú telesnú hmotnosť (strata pohyblivosti je jeden z hlavných dôvodov nárastu telesnej hmotnosti)
- Tlmiť bolesť
- Vypestovať si zdravý a udržateľný životný štýl
Prevencia
V prípade prevencie je kľúčovým faktorom udržanie zdravej telesnej hmotnosti, ktorá nevyvíja nadmerný tlak na kĺby. Priaznivý vplyv na kĺby ma tiež saunovanie a na škodu nie je ani zaradenie jednoduchých cvikov z jogy či pilatesu do vašej dennej rutiny. Dbajte i na to, aby vaša strava bola bohatá na všetky makro a mikroživiny.
Zamerajte sa aj na vyvážený príjem vitamínov. Vitamíny A, D, E a K pôsobia ako silné antioxidanty tlmiace vznik a vývoj zápalov. Vitamín C je tiež skvelým pomocníkom – hrá dôležitú úlohu pri syntéze kolagénu a tak pomáha spevňovať a budovať tkanivo chrupaviek.