Milujete pohyb a riadite sa heslom „neexistuje zlé počasie, iba zle oblečený turista”? Potom nie je dôvod, aby ste na turistiku nevyrazili aj v zimných mesiacoch. Klzký či zasnežený terén však môže byť zradný, preto je okrem správneho oblečenia a jeho vrstvenia dôležité aj to, čo máte na nohách. Aké vlastnosti by mala mať obuv na zimnú turistiku?
Obsah článku
Nohy v suchu, v blate aj v snehu
Pri chôdzi po snehu, či už čerstvo napadanom alebo roztopenom, sa topánky môžu rýchlo premočiť. Ak sa vlhkosť dostane až k nohám, z príjemnej turistiky sa stane nočná mora. Preto je dôležité, aby boli topánky vodeodolné. Najznámejším materiálom, ktorý sa v tejto súvislosti používa, či už ide o turistické topánky, outdoorové oblečenie alebo batohy, je Gore-Tex (ozn. aj GTX).
Gore-Tex membrána
Ide o tenkú, ľahkú membránu, ktorá obsahuje množstvo mikroskopických otvorov (počítanajú sa v miliardách), ktoré sú príliš malé na to, aby cez ne prenikla voda v kvapalnom stave (napr. dážď či roztopený sneh), zároveň sú však dostatočne veľké, aby umožnili voľný priechod vodnej pary (vzniká potením nôh) von z topánok.
Aby ste sa cítili bezpečne, potrebujete podrážku, ktorá sa prispôsobí akémukoľvek povrchu. Jedným z faktorov, ktorý ovplyvňuje trakciu, je hĺbka dezénu – optimálna hĺbka sa líši podľa typu terénu.
- Hlboké dezény (4 mm a viac) sú ideálne pre sneh a blato, pretože poskytujú vynikajúcu priľnavosť na zľadovatených povrchoch a zabraňujú uviaznutiu v hlbokom snehu.
- Ak plánujete turistiku v rôznorodom teréne, kde sa strieda sneh, ľad a kamene, optimálnou voľbou budú topánky s priemernou hĺbkou dezénu (cca 4 mm), ktorý zabezpečí dostatočnú priľnavosť na väčšine povrchov.
- Na ľahšie túry, resp. prechádzky po plochých skalách dostačujú topánky s dezénom hlbokým menej ako 4 mm.
Rolu však zohráva aj materiál podrážky, teda gumová zmes, ktorá si zachová svoju pružnosť aj pri klesajúcich teplotách. Vhodný je napr. Vibram.
Nasaďte si mačky
Na exponovaných miestach, kde hrozí riziko pádu v dôsledku pošmyknutia či na zľadovatených povrchoch, je vhodné použiť aj mačky. Na trhu nájdete univerzálne mačky, ktoré sú kompatibilné takmer so všetkými turistickými topánkami (natiahnu sa okolo, cez priehlavok a pätu). Ak sa však chystáte vyraziť do ťažšieho vysokohorského terénu, lepšou voľbou sú poloautomatické (hybridné) alebo automatické mačky (napr. do skialpového terénu, kde je vyžadovaná aj znalosť horolezeckých techník) – tu je však potrebné mať turistické topánky so špeciálnymi drážkami v oblasti päty, kde sa mačky uchytia. Tip: Pozrite si ponuku na Sportrysy.sk.
Príliš teplé topánky môžu byť nepriedušné
Ak vyrážate na túru do mrazivého počasia, odporúča sa zvoliť turistické topánky s tepelnou izoláciou, napr. kožušinovou podšívkou alebo niektorou z moderných technológií. Pre mierne zimné dni, ak je výzvou skôr vlhkosť (dážď, roztopený sneh), zvyčajne postačia aj nepremokavé topánky. Príliš teplá obuv by totiž v tomto prípade mohla spôsobovať prehrievanie a potenie nôh, čo by mohlo viesť k nepohodliu alebo vlhkosti vo vnútri topánky.