Vedeli ste, že aj vo vašej domácnosti sa môžu vo vode skrývať zdraviu ohorozujúce baktérie? Baktérie rodu Legionella sú neviditeľným nepriateľom, ktorý je bežne prítomný v prírodných vodných ekosystémoch, no dariť sa im môže aj v umelom prostredí, napr. vo vodovodoch či sprchových hlaviciach. Aké opatrenia urobiť na ochranu svojho zdravia?
Legionella v našej vode
Legionella je obzvlášť nebezpečná pre ľudí s oslabenou imunitou a seniorov, u ktorých môže spôsobiť tzv. Pontiacku horúčku (mierne ochorenie, bez zápalu pľúc) alebo Legionársku chorobu (závažné pľúcne ochorenie). Nakaziť sa môžu aj zdraví jedinci, tí ale zvyčajne túto infekciu prekonajú bez vážnejších komplikácií.
Šíri sa vdýchnutím vodných aerosólov (vytvárajú sa napr. pri spustení sprchy), ktoré sú touto baktériou infikované. Legionella sa neprenáša pitím vody, ale v určitých prípadoch sa do nej môže dostať.
Legionella sa môže dostať do úžitkovej a pitnej vody z prírodných vodných zdrojov, najmä ak čerpáte vodu zo studne, ktorá nie je dostatočne ošetrená a potrubie nie je udržiavané – usadené povlaky, slizy a nečistoty podporujú ich rast.
Ako by mala vyzerať prevencia?
Je dôležité udržiavať správnu teplotu vody, pričom teplá voda nad 50 °C a studená voda pod 20 °C sťažujú množenie týchto baktérií. Potrubia, zásobníky teplej vody (bojler, ohrievač), sprchové a drezové batérie či klimatizačné zariadenia je nevyhnutné pravidelne udržiavať.
Používajte filter na vodu v domácnosti (v tomto prípade mikrobiologický) inštalovaný na hlavný vstup vody. Okrem toho, že z vody odstráni všetky baktérie a vírusy, účinne odstraňuje aj iné kontaminanty, napr. ťažké kovy, jemné čiastočky, mikroplasty, íl alebo iný jemný zákal.
Otestujte kvalitu svojej vody. Rozbor vody na baktérie Legionella, ale aj prítomnosť iných nežiaducich látok vo vašej vode si môžete objednať na Mojavoda.sk. Na základe výsledkov z akreditovaného laboratória tak môžete vybrať vhodný filter na úpravu vody.
Riziková je aj stojatá voda, preto je dôležité pravidelne, tzn. aspoň raz týždenne, nechať pretekať vodu zo všetkých odberných miest (kohútikov), aby sme zabránili jej stagnácii, napr. na víkendovej chate, ktorú navštevujete len raz za čas.
Zdroj foto: andrei310/ Adobestock.com