Znie to priam neuveriteľne, ale ochorenie COVID-19, ktoré tiež poznáme pod názvom koronavírus zachvátilo svet už viac ako pred rokom. Dnes už takmer nikto nepochybuje o jeho existencii a hoci médiá celú túto pandémiu znázorňujú hrozivejšiu, než v skutočnosti je, faktom je, že sme dnes na tom horšie, ako sme boli na začiatku. Avšak aj s takouto pandémiou sa dá bojovať a závisí len na prístupe ľudí, ako seriózne svojim správaním k celej situácií pristúpia. Na začiatok je však stále dôležité spomenúť niekoľko dôležitých faktov.
Kde vznikla táto pandémia? Nad touto otázkou si lámali hlavu začiatkom roku 2020 všetci virológovia a epidemiológia. Poznať pôvod akejkoľvek pandémie je predovšetkým dôležité z dôvodu zamedzenia jej šírenia. Dnes už je isté, že situácia nebola podchytená včas a výsledky sa v hneď v niekoľkých prvých mesiacoch minulého roku prejavili nielen v Európe, ale aj v Amerike či v Austrálií. Nový koronavírus SARS-CoV-2 bol po prvýkrát identifikovaný v čínskom meste Wuhan, odkiaľ sa závratnou rýchlosťou rozšíril do celej Číny a ďalej. Dodnes však nie je celkom jasné, ako sa preniesol na človeka, hoci sa predpokladá, že jeho prvým nositeľom bol netopier.
Ak sa vrátime na začiatok pandémie, kedy bežný človek celkom presne netušil, o čo sa jedná, vieme, že o testoch ako takých sme ešte ani len netušili. Dnes je test na covid celkom bežnou a ľahkou možnosťou, ako sa uistiť, že práve my sme zdraví a nie sme nositeľom tohto vírusu, prípadne ho už nemáme v tele.
Obsah článku
- Test na covid
- Test na koronu – prečo sa testovať?
- Covid test – typy testov
- Test na covid – jednoduchá forma rýchlotestov
- Test na covid v lekárni
- Aká je cena testu na covid?
- Korona – čo je to pandémia?
- Koronavírus vo svete
- Koronavírus na Slovensku
- Korona – príznaky
- Prevencia voči koronavírusu
- Rúško
- Budovanie imunity
Test na covid
Ukazuje sa, že jedným z najúčinnejších riešení, ako zabrániť rýchlemu šíreniu vírusu, je neustále testovanie. Ak si vyberiete spoľahlivý spôsob testu, viete zaručene, na čom ste. V prvom rade je to dôležité pre vašu osobnú bezpečnosť a bezpečnosť a zdravie vášho blízkeho či vzdialenejšieho okolia. Avšak na druhej strane je to aj vyžadujúce z hľadiska rôznych opatrení vlád. Je veľký predpoklad, že na Slovensku, ale aj v iných krajinách bude negatívny test na covid potrebný pri vstupe na pracovisko, športoviská, či rôzne iné miesta ešte veľmi dlhú dobu.
Test na koronu – prečo sa testovať?
Spôsobov, ako sa dá otestovať je hneď niekoľko, preto si predstavíme tie najdôležitejšie z nich. V prvom rade sa však treba zamyslieť, na aký účel výsledky testy potrebujete. Môže to byť, napríklad:
- Pri cestovaní – ak budete cestovať akýmkoľvek spôsobom, vždy sa riaďte aktuálnymi pokynmi, a to najmä pri prechode cez hranice štátu. Môžete si tak ušetriť veľa peňazí a v konečnom dôsledku aj času. Štáty tieto opatrenia častokrát menia, preto je vždy dôležité sledovať oficiálne stránky ministerstva zahraničných vecí, prípadne letiska. Covid test sa dá v niektorých prípadoch vykonať aj na letisku, avšak môže vás vyjsť o niečo drahšie v porovnaní s tým, keď si ho spravíte vopred. Je však tiež možné, že v čase vášho testovania sa nebude potrebné preukázať negatívnym výsledkom testu. Je však lepšie si tento test aj napriek tomu urobiť. Predstavte si, že cestujete na dovolenku a príznaky koronavírusu sa prejavia tam. Nielen, že tým skomplikujete vašu cestu, ale tiež zbytočne ohrozíte všetkých naokolo. V takomto prípade je najvhodnejšie siahnuť po certifikovaných rýchlotestoch, vďaka ktorým sa jednoducho presvedčíte. Výhodou je, že tento test vás výjde najlacnejšie v porovnaní s plateným antigénovým testom či PCR testom a v konečnom dôsledku, nebudete nútený ani stáť v žiadnej rade.
- Pri vstupe do práce či von – podobne, ako v predchádzajúcom prípade, je dobré sledovať aktuálne opatrenia a nariadenia vlády, vďaka ktorým sa uistíte, kedy a či je potrebné negatívny test mať. Nie vždy je v tomto prípade nutný PCR test, ktorý je spravidla najdrahšou možnosťou. Preto si vyberte iný možný spôsob, ktorý máte k dispozícií.
- Na svoje vlastné účely – len nedávno počas vianočných sviatkov sme boli svedkami toho, že množstvo ľudí stálo v radách na bezplatné antigénové testy na Slovensku, aby sa uistili, že nemajú v sebe koronavírus, a teda, že nie sú potenciálnymi prenášateľmi tohto ochorenia. Aj v tomto prípade by sme radi upozornili na to, že tieto testy sú síce v súčasnosti bezplatné, ale z druhého uhla pohľadu vás stoja veľké množstvo času a energie, kým sa na daný test objednáte.
Covid test – typy testov
V súčasnosti je už dostupných niekoľko druhov testov na covid a je zrejmé, na čo slúžia a prečo je ich v súčasnosti nevyhnutné pravidelne absolvovať.
Vďaka nim je možné držať koronavírus pod kontrolou, a najmä v období, kedy očkovanie vakcínou nefunguje tak rýchlo, ako by malo, je to stále spôsob, ako sa ochrániť.
Existujú tieto typy a účely testov.
Vo väčšine krajín Európskej únie to funguje tak, že pokiaľ máte podozrenie na koronavírus, najjednoduchší spôsob je kontaktovať svojho obvodného lekára, ktorý by vás mal poslať na test. Existujú dva rôzne typy testov na koronavírus:
Existujú dva rôzne typy testov – diagnostické testy a testy na protilátky.
Diagnostický test
Tento test dokáže identifikovať, či máte vo vašom tele aktívnu koronavírusovú infekciu, a teda je potrebná karanténa alebo izolácia od iných ľudí. Aj tento diagnostický test sa člení na dva typy, a to je molekulárny test, takzvaný RT-PCR. PCR test na covid dokáže identifikovať genetický materiál vírusu, a je o niečo presnejší. Oproti tomu antigénový test zisťuje špecifické proteíny z vírusu.
Treba povedať, že žiadny z testov nie je nikdy stopercentne presný. Jeho výsledok sa môže líšiť v závislosti od prevalencie ochorenia v testovanej populácii.
Diagnostické testy COVID-19 môžu byť menej presné v populáciách s nízkou prevalenciou ochorenia a u asymptomatických jedincov.
To sú práve tí, u ktorých sa v podstate akýkoľvek vírus prejavuje iba minimálnym spôsobom alebo majú minimálne príznaky ochorení. Väčšinou ide o mladých ľudí. Môžu to byť tiež jedinci, ktorí vylučujú málo vírusu, alebo jedinci, ktorí majú skorý alebo neskorý priebeh choroby.
PCR test na covid
Ako sme už spomínali, molekulárnymi testami sa zisťuje genetický materiál alebo nukleová kyselina prítomná vo vnútri vírusovej častice.
Takéto molekulárne testy je možné v súčasnosti vykonávať iba v prostredí klinického laboratória a niektoré povolil na použitie v prostredí POC.
Väčšina molekulárnych testov sú PCR testy na covid alebo celým názvom testy polymerázovej reťazovej reakcie (PCR), ktoré sa tiež nazývajú testy amplifikácie nukleových kyselín (NAAT).
Antigénové testy na covid
Antigénové testy detegujú jeden alebo viac špecifických proteínov z vírusovej častice. Všetky v súčasnosti povolené antigénové testy sú testy POC a poskytujú výsledky za menej ako hodinu. Antigénové testy majú tendenciu byť vysoko špecifické, ale zvyčajne sú menej citlivé ako molekulárne testy.
Pretože však antigénové testy môžu byť všeobecne vyrobené za nižšie náklady ako molekulárne testy a majú jednoduchšiu konštrukciu, sú aj omnoho lacnejšie.
Ak už máte dôvod na testovanie sa na koronavírus, z hľadiska peňazí a aj času, je pohodlnejšie siahnuť po antigénovom teste alebo po rýchloteste na koronavírus.
Počuli ste už o tejto možnosti?
Dôležité je podoktnúť to, že má jednu veľkú výhodu oproti predchádzajúcim možnostiam. Tou je práve to, že tento test si bez problémov môžete spraviť aj sami doma a do niekoľkých minút budete vedieť výsledok. Ak si naozaj chcete byť istý, je dobré mať ich niekoľko poruke a použiť ich v prípade potreby.
Test na covid – jednoduchá forma rýchlotestov
Najúčinnejšou a pomerne lacnou voľbou je certifikovaný rýchlotest. Tento spôsob aktuálne využíva aj náš štát, pretože je to ideálna cesta, ako chrániť obyvateľov a zabrániť čo najrýchlejšiemu šíreniu. Takéto testy majú spoľahlivosť až nad 97 %. Na výber máte z niekoľkých možností:
- Certifikovaný rýchlotest na COVID-19 Orient Gene IgM/IgG s 97,5 % úspešnosťou – tento test je vhodný na kvalitatívne zisťovanie protilátok v krvi, sére alebo v plazme. Dokáže teda identifikovať, či už ste v minulosti prekonali koronavírus. Test na protilátky covid je teda ideálny vtedy, ak si chcete byť istý, že sa vo vašou tele nachádzajú protilátky, ktoré zabránia ďalšiemu nakazeniu. Výsledok testu je dostupný už za 10 minút.
- Certifikovaný antigénový výterový test na COVID-19 Orient Gene Ag s 99 % úspešnosťou – tento test môžete pokojne použiť v prípade, kedy máte podozrenie na koronavírus, prípadne vtedy, keď si chcete byť istý, že ochorenie COVID 19 nemáte. Je to výterový test na kvalitatívnu detekciu nucleocapsidového proteínu, antigénu SARS-CoV-2, prostredníctvom vzorky z nosového výteru. Samozrejme, takýto test môže vykonávať iba vyškolený zdravotný personál. Dnes sú tieto testy využívané na mnohých miestach po celej krajine.
Antigénové testy sú schopné využívať vysoko citlivé monoklonálne protilátky na zistenie nucleocapsidového proteínu prostredníctvom výteru z nosa. Je však možné, aby ste tento test mohli vykonávať aj v pohodlí vášho domova? V podstate áno. Je však dôležité myslieť na to, že testy môže vykonávať iba vyškolený personál, inak by ste si mohli ublížiť.
Test na covid v lekárni
Antigénové testy na koronavírus sa dajú kúpiť aj v sieti rôznych lekární. Pri ich výbere sa určite treba zamerať na spoľahlivosť a kvalitu. V konečnom dôsledku pre vás bude úplne zbytočný test, ktorý bude síce veľmi lacný, ale neposkytne vám spoľahlivý výsledok. Vy sa teda vôbec nedozviete to, čo potrebujete vedieť. A teda, že vaša vzorka je negatívna.
Pri výbere testu z lekárne si vždy všímajte niekoľko podstatných informácií. V prvom rade sa zamerajte na to, či je test certifikovaný.
Na dodržiavanie technických požiadaviek testov na domáce použitie dozerá Elektrotechnický výskumný a projektový ústav (EVPÚ). Ten vydáva certifikát, na základe ktorého je možné domáci test označiť značkou CE. Je to vlastne potvrdenie, že výrobok vo svoje kategórii vyhovuje európskym normám.
V druhom rade si všímajte, akú spoľahlivosť vykazuje daný test. Niektoré majú citlivosť len 96 %, avšak iné dosahujú spoľahlivosť až 99 %.
Aká je cena testu na covid?
V tejto chvíli už vieme, že antigénové testovanie je rýchlejšia a spoľahlivá metóda, ktorá je síce o niečo menej presná, ale stále dostatočná, aby dokázala zachytiť väčšinu ochorení. Ceny testov sa rôznia v závislosti od druhov testov. Jednoznačne najdrahšou alternatívou v súčasnosti je PCR testovanie.
Pokiaľ sa na tento test prihlásite ako samoplatca, jeho cena bude od 50 – 130 Eur. Konečná cena závisí od konkrétnej ponuky laboratória, ale aj od krajiny. Napríklad sa treba pripraviť na to, že v mnohých krajinách západnej Európy alebo na letiskách, je cena tohto testu oveľa vyššia a môže sa vyšplhať až na spomínaných 130 Eur. Avšak, ak budete cestovať, je možné, že sa práve tomuto spôsobu nevyhnete.
Ak však potrebujete test len na svoje domáce účely alebo z dôvodu rôznych nariadení, je lepšie siahnuť po antigénovom teste. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj táto diagnostika môže byť o niečo drahšia, napríklad, na letisku.
Vo Viedni alebo v Prahe je to v súčasnosti okolo 35 Eur. Tento test však môžete kúpiť online už od 13 Eur. Opäť pripomíname, že je lepšie sa nespoliehať na rôzne testy, ktoré sú dostupné v trafike, a podobne. Ide zväčša o necertifikované spôsoby a táto diagnostika môže byť oveľa menej presná. Ak si kúpite viac testov na jedenkrát, je možné, že v prepočte na kus zaplatíte ešte o niečo menej.
Ak si teda túto cenu porovnáte s tým, koľko vás stojí vaša celková námaha a čas, kým sa objednáte ako jedinec na takýto antigénový test, kúpa testu online sa skutočne môže ukázať ako lepšia alternatíva. Je zrejmé, že ak takéto testy nakupuje štát na použitie pre mestá a obce, je vzhľadom na množstevný odber cena ešte nižšia.
Objednanie sa a testovanie
Ak potrebujete alebo chcete ísť na test, objednanie sa na testovanie prebieha niekoľkými možnými spôsobmi. V prípade PCR testov je najčastejšou formou možnosť online objednania, ktoré poskytujú na konkrétny termín dané laboratória. Nie všetky laboratória PCR testy vykonávajú, preto sa treba uistiť, kde je najbližšie miesto k vášmu bydlisku. Stále platí, že tieto miesta sú pomerne vyťažené, preto počítajte s tým, že na test sa objednáte až o niekoľko dní a v konkrétnu hodinu. Je dôležité sa tiež informovať o tom, aký čas bude trvať, kým dostanete výsledok.
V niektorých prípadoch to býva 24 hodín, avšak stáva sa, že sa tento čas natiahne aj na 72 hodín. Ak, napríklad, potrebujete cestovať, uistite sa, že dostanete výsledok testu včas. Tiež si treba dať pozor na to, že v niektorých prípadoch sa vyžaduje výsledok testu v anglickom jazyku.
V prípade objednávania sa na antigénové testy sa môžete stretnúť rovnako s objednávaním prostredníctvom online odkazu. Niekedy je však potrebné vyplniť formulár a odoslať ho na danú adresu alebo sa objednať telefonicky. V súčasnosti sú obce a mestá pomerne dobre vybavené touto formou testovania, a teda je možné, že sa môžete na test objednať aj priamo vo vašom okolí. Výsledok tohto testu dostanete spravidla už do niekoľkých minút.
Tieto miesta taktiež bývajú pomerne vyťažené. Treba sa pripraviť na to, že kým prídete na rad, budete čakať aj niekoľko desiatok minút. Objednanie sa na test v bratislave bude pritom pravdepodobne trvať najdlhšie, pretože naše hlavné mesto má práve najviac dopytu po týchto testoch.
Ako prebieha test na covid?
Test na covid prebieha zväčša výterom z oboch nosných dierok nosu a výterom z nosohltanu. Nebuďte však prekvapení, ak zdravotný personál vykoná test výterom iba z jednej dierky, prípadne z oboch nosných dierok bez nosohltanu. Všetko závisí od konkrétneho druhu testu. Testovací pásik pozostáva z nasledujúcich častí: vzorková podložka, reagenčná podložka, reakčná membrána a absorpčná podložka. Reagenčná podložka obsahuje koloidné zlato združené s monoklonálnymi protilátkami.
Aby diagnostika prebehla správne, je dôležité vždy sledovať pokyny na balení, prípadne pokyny zdravotného personálu. Jednou z najdôležitejších zásah je tá, že celá sada musí byť skladovaná v izbovej teplote. Je pochopiteľné, že na testovanie je potrebné použiť vždy len tie súčasti, ktoré sa v danej sade nachádzajú. Pri výtere z nosu sa výter uskutočňuje až po povrch zadného nosohltanu. Aplikátor sa vždy otáča niekoľkokrát.
Vráťme sa však teraz ku samotnej pandémií. Dnes už vieme množstvo vecí, ktoré sme pred rokov nevedeli a ani sme s nimi nepočítali. Naučili sme sa s pandémiou žiť a žijeme v dobe, ktorú dnes nazývame „new normal.“ Do kedy budeme ešte s pandémiou žiť a vrátime sa do čias, ktoré si už snáď ani nepamätáme. Tu nie niekoľko ďalších dôležitých informácií o pandémií.
Korona – čo je to pandémia?
Z odborného hľadiska je pandémia definovaná ako „epidémia, ktorá sa vyskytuje na celom svete alebo na veľmi širokom území, prekračuje medzinárodné hranice a zvyčajne postihuje veľké množstvo ľudí“. Klasická definícia však nehovorí nič o imunite populácie, virológii alebo závažnosti ochorenia. Podľa tejto definície možno povedať, že každoročne sa vyskytujú pandémie na každej z miernych južných a severných pologúľ, pretože sezónne epidémie prekračujú medzinárodné hranice a postihujú veľký počet ľudí. Sezónne epidémie sa však nepovažujú za pandémie. V čom je teda koronavírus iný?
COVID-19 možno charakterizovať ako pandémiu. Je to predovšetkým spôsobené rýchlym nárastom počtu prípadov mimo Číny do všetkých ostatných kontinentov, ktorý ovplyvnil rastúci počet prípadov koronavírusu vo väčšine krajín sveta.
Za idendifikovanie toho, čo možno označiť za pandémiu, je zodpovedná Svetová zdravotnícka organizácia alebo tiež v skratke WHO. WHO je zodpovedná za ohlasovanie vzniku novej pandémie na základe toho, ako šírenie danej choroby zapadá do nasledujúcich 6 fáz, ktoré sú stanovené touto organizáciou:
Fáza 1
Preukazuje sa, že vírusy cirkulujúce medzi populáciami zvierat sa neprenášajú na človeka. Nepovažujú sa za hrozbu a existuje len malé riziko pandémie.
Fáza 2
Nastáva vtedy, keď je preukázané, že nový živočíšny vírus cirkulujúci medzi populáciami zvierat sa prenáša aj na človeka. Tento nový vírus sa považuje za hrozbu a signalizuje potenciálne riziko pandémie.
Fáza 3
Živočíšny vírus spôsobuje ochorenie v malom zhluku ľudí prenosom zo zvieraťa na človeka. Prenos z človeka na človeka je však príliš nízky na to, aby spôsobil epidémiu v určitej komunite. To znamená, že vírus dostáva síce do ohrozenia skupinu ľudí, kde sa nachádza, ale je nepravdepodobné, že by spôsobil pandémiu.
Fáza 4
V tejto fáze dochádza k prenosu nového vírusu z jedného človeka na druhého v dostatočnom počte, aby viedol k prepuknutiu v komunite. Tento druh prenosu medzi ľuďmi signalizuje vysoké riziko vzniku pandémie.
Fáza 5
K prenosu nového vírusu dochádza v najmenej dvoch krajinách. Aj keď nový vírus v tejto chvíli zasahuje iba dve krajiny, globálna pandémia je veľmi pravdepodobná.
Fáza 6
K prenosu nového vírusu dochádza v najmenej jednej ďalšej krajine v rámci regiónu WHO. Práve vtedy nastáva pandemická fáza a signalizuje, že v súčasnosti dochádza ku globálnej pandémii.
Už teda vieme, že pandémia pochádza z Číny. Prvýkrát bola zaznamenaná v decembri v roku 2019 a trvalo len zhruba 7 týždňov, kým sa po prvýkrát ocitla aj v Európe.
Samozrejme, ani zďaleka nejde o prvý prípad pandémie, avšak aj napriek tomu sa zdá, že na ňu ľudstvo nebolo pripravené.
Toto tvrdenie možno podložiť aj faktom, že WHO pomerne neskoro reagovalo na celú situáciu a je pravdepodobné, že flexibilnejšie a účinnejšie opatrenia vlád a WHO by zabránili v rýchlom šírení sa vírusu hneď zo začiatku.
Hoci v marci roku 2020, kedy väčšina vlád pristúpilo k zásadným a rýchlym opatreniam a rýchlemu uzatvoreniu hraníc, vírus sa šíril až na niekoľko ohnísk Európy pomaly, ale aj tak možno konštatovať, že informovať obyvateľov bola pomerne nízka. Dnes nám však nezostáva nič iné, než len bojovať so súčasnou situáciou, kde sú obrovskou nádejou na zvrat vakcíny, ale aj antigénové testy.
Čo sa týka počtu nakazených vo svete, tieto evidencie podrobne sleduje WHO, ale aj ďalšie vládne úrady krajín. Aktuálne štatistiky WHO ku 22. januáru hovoria o viac ako 96 miliónoch evidovaných infikovaných koronavírusom po celom svete a o viac ako dvoch miliónoch úmrtí. Počet nakazaných vo svete sa v súčasnej tretej fáze koronavírusu stále rapídne zvyšuje. Kým mnohé krajiny v priebehu leta uvoľnili niektoré opatrenia, v súčasnosti ich opäť zavádzajú, vrátane takzvaného lockdownu.
Prvý prípad koronavírusu na Slovensku bol zaznamenaný 6. marca 2020 v Bratislavskom kraji. Treba konštatovať, že napriek tomu, že prvá vlna koronavírusu mala na Slovensku veľmi ľahký priebeh, kedy sa počet prípadov zvyšoval len o niekoľko prípadov denne, opatrenia, ktoré boli prijaté hneď zo začiatku, boli jedny z najväčších v celej Európskej únie. Dokonca sme prvé úmrtie zaznamenali ako jedna z posledných krajín.
Dnes sa však situácia celkom otočila a počet prípadov, ktoré na Slovensku máme je omnoho vyšší. To si vyžiadalo prijatie veľkého množstva opatrení. Dokonca sme boli prvou európskou krajinou, ktorá v záujme zabránenia šírenia vírusu skúšala celoplošné testovanie. Dnes je jasné, že iba kombináciou opatrení a celkových prístupov obyvateľstva, ako aj testovaním a vakcináciou, môžeme spomaliť alebo úplne zabrániť šíreniu vírusu.
Korona – príznaky
Je dôležité, aby každý človek vedel, aké príznaky koronavírus má. Avšak, koronavírus bez príznakov sa objavuje taktiež veľmi často, a práve preto je veľmi ťažké zabrániť jeho šíreniu.
Ak totiž človek neeviduje žiadne príznaky, je náročné ho identifikovať a môže ísť o bezpríznakového nositeľa koronavírusu.
Práve preto je nevyhnutné k celej situácií prístupovať zodpovedne a predovšetkým pri zvýšenom kontakte s inými ľuďmi sa pravidelne testovať.
V skupine ľudí, ktorí sú najčastejší nositelia bez akýchkoľvek príznakov patria predovšetkým mladí ľudia, ktorí majú silnú imunitu.
COVID-19 zasahuje ľudí rôznym spôsobom. Už sme spomínali skupinu ľudí, ktorí nemajú žiadne príznaky, ale naopak sa aj stáva, že iná skupina ľudí zvláda priebeh ochorenia oveľa ťažšie alebo sa dokonca končí až smrťou. U väčšiny infikovaných ľudí sa vyvinie mierne až stredne závažné ochorenie a uzdravia sa bez hospitalizácie, čo je stále pomerne pozitívny jav.
Najčastejšie príznaky ochorenia COVID-19:
- Zvýšená telesná teplota,
- Suchý kašeľ,
- Únava,
- Strata chuti alebo čuchu, prípadne oboje.
Toto sú pravdepodobne najčastejšie príznaky. Tieto príznaky sú dokonca podobne chrípke, ale akonáhle zaznamenáte niektorý z nich, nie je správne sa na to spoliehať, ale radšej sa rýchlo otestovať. Medzi menej časté príznaky patria bolesti hrdla, hlavy, hnačky, zápal spojiviek či dokonca vyrážky na koži alebo zmena farby prstov na rukách či nohách.
Dôsledky tohto ochorenia môžu však viesť až ku problémom s dýchaním alebo dýchavičnosťou, tlakom na hrudníku či dokonca ku strate reči alebo pohybu.
Dôležité je predovšetkým v zásadných a ťažkých prípadoch vyhľadať lekársku pomoc. Ľudia s miernymi príznakmi, ktorí sú inak zdraví, by si mali svoje príznaky liečiť doma.
V priemere trvá celkové ochorenie 5 až 6 dní odvtedy, kedy je identifikovaný vírus. Niekedy však môže vírus v tele zotrvávať dlhšie.
V tomto smere je najskôr dôležité si povedať, čo robiť v prípad, že máte podozrenie na koronavírus. Prevencia – karanténa je tým najlepším riešením na to, aby ste zabránili ďalšiemu potenciálnemu šíreniu vírusu.
Karanténu je potrebné dodržiavať mimo prítomnosti iných osôb a bez absolútneho vychádzania von. Ak vo vašej domácnosti žijú aj ďalšie osoby, je potrebné, aby boli radšej v karanténe aj oni, a to aj v prípade, kým stálen nemáte potvrdenie na ochorenie.
Ak ste stále u vás nezaznamenali toto ochorenie, patríte určite k tým šťastnejším a treba sa pred ním ďalej chrániť.
Tu sú najzásadnejšie spôsoby prevencie, ktorými sa budete chrániť, ale tiež zároveň budovať svoju imunitu:
Rúško
Rúško na ústa je snáď za posledné roky jednou z predmetov, na ktoré vzniklo najviac hoaxov, čiže falošných správ.
Účinnosť nosenia rúšok je však preukázaná už dávno, preto nezabúdajte na túto ochrannú pomôcku.
Nakoniec, vo väčšine krajín je jeho nosenie stále povinné v exteriéri aj v interiéri. Vyberajte si spoľahlivé certifikované ochranné rúška alebo respirátory, ktoré pravidelne vymieňajte.
S rúškou bezprostredne súvisí aj dezinfekcia, sprej alebo antibakteriálny gél, ktorý patrí ku základných ochranným pomôckam a mali by ste ho nosiť vždy so sebou.
Budovanie imunity
Jedným z najzákladnejších spôsobov, ako sa môžete chrániť nielen pred koronavírusom, ale aj pred akýmkoľvek iným vírusom je budovanie imunity.
Čo to znamená?
Nezameriavajte sa len na to, že budete dodržiavať všetky opatrenia, ale aj na to, ako môžete zlepšiť svoju vlastnú životosprávu. Jej budovaním môžete rýchlo a jednoducho zvýšiť imunitu a odolnosť vášho tela voči akýmkoľvek vírusovým ochoreniam.
Ideálny spôsob, akým sa dá imunita bojovať, je šport. Pokiaľ to okolnosti umožňujú, tak je prechádzka alebo beh vonku veľmi účinný. Spravte prípadne každý deň aj pár cvikov doma. Pomôcť vám tiež môže, napríklad, čistička vzduchu.
Vitamíny a kvalitné jedlo
Zamerajte sa na to, aby ste v svojej strave prijímali dostatok vitamínov a minerálov. Faktom, žiaľ, je, že väčšina obyvateľov postráda predovšetkým príjem mikroživín a antioxidantov.
Dobrou správou na druhej strane je, že tieto látky si to tela viete doplniť prostredníctvom rôznych výživových doplnkov.
Práve tie skvelo nahradia to, čo postrádate v strave. Zamerajte sa na vitamín C či B-komplex.
Pravidelné testovanie
V neposlednom rade vám môže ako prevencia slúžiť už aj spomínané pravidelné testovanie. A to hlavne z dôvodu, že veľa z tých, čo už ochorenie v sebe majú, nemajú žiadne príznaky. Snažte sa testovať sa nielen vtedy, keď je to nevyhnuté, ale aj v prípade, že sa stretávate s ďalšími ľuďmi.
A čo koronavírus a teplo? Na túto tému vzniklo množstvo diskusií a článkov. Zdá sa, že niektoré informácie sa dokonca šíria ešte rýchlejšie než samotný vírus. Dnes už je zrejmé, že teplo koronavírus nezastavuje.
Môže ho určitým spôsobom spomaliť, čo možno ilustrovať aj na to, že hlavné sezóny sezónnej chrípky bývajú v jesennom a zimnom období. Avšak ako prevenciu tento fakt nemožno vziať.
S ochorením Covid-19 sme sa naučili existovať a je veľmi pravdepodobné, že s ním ešte nejaký čas žiť budeme. Dnes nevieme, ako dlho to bude a kedy sa situácia priblíži tej, ktorú sme mali predtým. Hoci opatrenia sú v mnohých krajinách stále zásadné, ľudia sa dnes boja oveľa menej, ako to bolo na začiatku.
Sú tí, ktorí celú situáciu berú stále na ľahkú váhu a správajú sa, akoby tu žiaden vírus ani nebol. A na druhej strane sú tiež tí, ktorí sa správajú zodpovedne a situáciu nepodceňujú. Snažme sa byť práve v tejto skupine ľudí, pretože práve prístupom každého z nás môžeme situáciu zmeniť. Je na ľudstve samotnom, či sa svet opäť zmení zajtra alebo až za niekoľko mesiacov.
Zdroje:
https://www.nature.com/articles/d41586-020-03165-9
https://www.fda.gov/consumers/consumer-updates/coronavirus-disease-2019-testing-basics
https://www.fda.gov/health-professionals/closer-look-covid-19-diagnostic-testing
https://www.webmd.com/cold-and-flu/what-are-epidemics-pandemics-outbreaks#1
https://www.healthline.com/health/what-is-a-pandemic#pandemic-defined