Keď začne niekto vo vašej prítomnosti kašľať, automaticky sa odvraciate na druhú stranu a modlíte sa, aby ste neboli na druhý deň chorí. Avšak kašľanie nemusí byť nutne spojené s infekčným ochorením. Často ide iba o neškodné pokašliavanie, ktoré je pre telo prospešné. Prečo? To vám vysvetlíme v našej recenzii venovanej stále aktuálnej téme.
Po jej prečítaní budete už poznať rozdiel medzi bežným kašľom a takým, ktorý je príznakom ochorenia.
Dráždivý suchý kašeľ už signalizuje nejaký zdravotný problém, ktorý môže byť akútny alebo chronický. Cez deň narúša vaše sústredenie a záchvaty suchého kašľa v noci vám nedajú spávať. Povieme vám, aké ochorenia sú najčastejšie sprevádzané suchým kašľom, aký je rozdiel medzi suchým a produktívnym kašľom a dozviete sa aj to, ako sa ho zbaviť.
Dostanete niekoľko typov na domáce recepty a zistíte, čo si máte na suchý kašeľ pýtať v lekárni.
Predstavte si priedušky ako trubice, cez ktoré prúdi vzduch do pľúc a zmenený na oxid uhličitý sa vracia von.
Spolu so vzduchom však cestujú aj rôzne nečistoty a v prípade, že ich nezachytí sliznica nosa, putujú ďalej do vnútra tela. Tam sa už o ne postará výstelka dýchacích ciest pokrytá sekrétom, v ktorom zostanú nečistoty zachytené.
Vznikne reakcia, pri ktorej podráždené nervy vyšlú správu do centra kašľa. Ten ju preloží ako potrebu čistenia a spustí príslušný proces.
Brušné, hrudné svaly aj tie na hrtane sa napnú a vzduch uviazne, pretože hlasivková štrbina je uzavretá.
Vzniká pretlak, hrtan sa zrazu otvorí a vzduch je akoby vystrelený von spolu s nečistotami. A vtedy kašleme.
Kašeľ je teda akýsi čistiaci mechanizmus, ktorý sa stará o to, aby boli pľúca a dýchacie cesty priechodné a nezostávali v nich cudzorodé látky.
Takže prirodzenému kašľu vďačíme za ľahké dýchanie.
Problém: suchý dráždivý kašeľ
Ak vás častejšie prepadajú záchvaty dráždivého suchého kašľa, mali by ste už spozornieť. Telo sa totiž snaží odstrániť vážnejší problém, akým je vdýchnutý prach alebo cigaretový dym. Často sú to baktérie a vírusy usadené na dýchacích cestách.
Pretrvávajúci kašeľ pritom môže spôsobiť sekundárne ťažkosti ako poruchy spánku, bolesť hlavy, sťažené dýchanie aj poruchy srdcového rytmu.
Vo veľa prípadoch ide o prvý symptóm chronickej obštrukcie pľúc. Ak kašeľ netrvá viac ako tri týždne, ide o akútny kašeľ, no pri jeho dlhšom trvaní je to už kašeľ chronický.
Ktoré ochorenia sú sprevádzané suchým kašľom?
Infekcie dýchacích ciest – vyvolávajú ich vírusy. Kašeľ sa pri napadnutých horných dýchacích cestách objavuje najčastejšie a zvyčajne sa aj stratí do 1 týždňa, a to bez špeciálnej liečby. Infekcie dolných dýchacích ciest sú síce menej časté, no sú viac nebezpečné. Môžu prerásť do závažnej infekcie pľúc. Akútny kašeľ sa môže dostaviť aj pri takzvanom sinobronchiálnom syndróme, ktorý sa objavuje pri zápale prínosových dutín. Hlien steká do hrdla, dráždi sliznicu a reakciou je opäť iba kašeľ.
Laryngitída – zápalové ochorenie horných dýchacích ciest je nočnou morou rodičov menších detí. Náhle záchvaty suchého dráždivého kašľa vyčerpávajú už aj tak oslabené telo dieťaťa a opuch na pľúcach môže vyvolať dusenie.
Astma – náhle záchvaty suchého kašľa sú astmatikom dobre známe. Bronchiálna astma je zápalové ochorenie, pri ktorom sa strieda dýchavica a piskot, tlak na hrudníku a záchvaty kašľa, a to obzvlášť v noci alebo nad ránom. Vznik ochorenia je podmienený genetickou predispozíciou a spúšťačom môže byť alergén, infekcia, chemické látky aj mechanické poškodenie.
Pľúcny edém – má spojitosť so srdcovými poruchami. Pľúca sa plnia tekutinou, ktorá znemožňuje ich správnu funkciu. Suchý kašeľ sa objavuje v počiatočných štádiách a v pokročilých sa mení na produktívny.
Nádorové ochorenie – pretrvávajúci suchý kašeľ spojený s únavou a rapídnou stratou telesnej hmotnosti môže byť známkou nádorového ochorenia. Často ide o rakovinu pľúc, sarkoidózu či lymfómy.
Aký je rozdiel medzi suchým a vlhkým kašľom?
Kašeľ môže mať dve rôzne formy a každá je charakteristická pre iné ochorenie. Na liečbu sa používajú rozdielne prostriedky, a preto je potrebné vedieť, o aký typ kašľa ide.
Aj lekár vám počas vyšetrenie kladie otázky, aby mohol s istotou diagnostikovať ochorenie, ktoré je jeho príčinou. Pýta sa na intenzitu kašľa, či sa pri kašľaní uvoľňuje hlien, či pociťujete bolesť v hrudi, alebo máte pocit, že sa dusíte.
Tiež ho bude zaujímať či fajčíte, užívate nejaké lieky, alebo trpíte dlhodobým ochorením. Na základe vašich odpovedí môže určiť, o aký kašeľ ide.
Suchý dráždivý kašeľ – neuvoľňuje sa pri ňom hlien, čiže nemá ozdravnú funkciu a iba zhoršuje stav infikovanej sliznice. Kašeľ prichádza náhle, je sprevádzaný záchvatmi až pocitom dusenia. Drsný až kŕčovitý kašeľ väčšinou po chvíli ustane. Suchý kašeľ môže zmeniť formu na vlhký produktívny spolu s vývojom ochorenia. Napríklad počas prvých dní prechladnutia je kašeľ suchý a v konečnom štádiu už vykašliavate hlien. Na suchý kašeľ zaberajú lieky na jeho tlmenie.
Vlhký kašeľ – uvoľňuje sa pri ňom hlien, čo pomáha odstraňovať vírusy a baktérie z dýchacích ciest. Ak sa hlien hromadí a neuvoľňuje sa ani pod vplyvom kašľa, vytvára ideálne podmienky na množenie vírusov a baktérií. Produktívny kašeľ je potrebné podporiť liekmi na uvoľnenie hlienov a vykašliavanie.
Ako na suchý kašeľ?
Kašľu sa vo väčšine prípadov zbavíte aj doma. Na úľavu od suchého kašľa slúžia lieky, ktoré sú dostupné aj bez lekárskeho predpisu.
Radia sa do jednotlivých farmaceutických skupín a každá je vhodná na iný stav.
Antitusiká – dokážu potlačiť suchý dráždivý kašeľ takým spôsobom, že znižujú dráždenie, a tým aj nutkanie na kašľanie. Odporúčajú sa, keď vás suchý dráždivý kašeľ vysiľuje a nevykašliavate hlieny. Na vlhký produktívny kašeľ ich neužívajte, pretože usadený hlien môže pod ich vplyvom stekať do dolných dýchacích ciest. Takýmto liekom je napríklad
Expektoranciá – fungujú na princípe zvyšovania produkcie hlienu a následne zlepšujú jeho viskozitu. Môžu urýchliť prechod suchého kašľa na produktívny pri liečbe prechladnutia. Niektoré lieky kombinujú podporujúci účinok s tlmiacim, napríklad Stoptussin.
Existuje však aj veľa domácich receptov na úľavu od kašľa a môžete ich skúsiť v prípade, že lieky neobľubujete alebo chcete posilniť ich účinok.
Zázvor a med – kombinácia dvoch silných protizápalových látok je účinná na utíšenie kašľa. Zmiešajte zázvorovú šťavu s medom v pomere 1:1 a užívajte lyžičku 2 – 3x denne, pokiaľ kašeľ neustúpi.
Odvar z ľanových semienok – možno vás tento recept prekvapí, no ľanové semienka v sebe skrývajú množstvo látok, ktoré pomáhajú aj pri kašli. Pohár vody vylejte do hrnca, pridajte 3 PL ľanových semienok a povarte. Odvar nechajte vychladnúť, pridajte šťavu z citróna, med a vypite.
Bylinkové čaje – čaj z bazy a šalvie sa tradične podáva pri chrípke a prechladnutí na úľavu od kašľa a bolesti v hrdle. Pridajte do neho med, mandľový olej a pite počas dňa.
Kurkuma – exotické korenie je všeobecne zdraviu prospešné. So suchým kašľom vám pomôže koreň kurkumy. Rozdrvte ho, opražte na panvici a užívajte 3 g každé ráno a večer.
Olivový olej – jednoduchá pomoc z kuchyne. Pred jedlom užite 1 lyžičku extra panenského olivového oleja a kašeľ by mal ustúpiť.
Cibuľový sirup – najväčšia klasika proti kašľu. Zmiešajte surovú cibuľovú šťavu a med v pomere 1:1 a nechajte odstáť aspoň 3 – 4 hodiny. Užívajte po lyžičkách 2 – 3x denne.
Kedy už potrebujete lekára?
V prípade, že voľne dostupné lieky ani domáca liečba nezaberajú, kašeľ neustupuje, ba dokonca sa zhoršuje aj 7 dní po začatí liečby, vtedy je správny čas bezpodmienečne vyhľadať lekára.
Vyšetrenie u odborníka absolvujte aj v nasledujúcich prípadoch:
pri náhlom zhoršení kašľa
ak kašeľ sprevádza horúčka trvajúca viac ako 2 dni
objaví sa zimnica
pri zväčšených a bolestivých uzlinách na krku.
ak sa na mandliach vytvorí povlak
pri vykašliavaní hlienu žltej, zelenej farby alebo pri vykašliavaní krvi
ak sa dostaví bolesť v pľúcach, pískanie a sťažené dýchanie
ak ochorenie odznelo, no kašeľ stále pretrváva
Záverečné zhodnotenie
Aby sme si to zhrnuli: kašeľ je prirodzená obranná reakcia organizmu na cudzie telesá a organizmy, ktoré sa dostávajú do dýchacích ciest prostredníctvom vzduchu.
Ak by sme nekašľali, pľúca aj dýchacia trubica by boli zanesené a nám by sa určite nedýchalo práve najľahšie. Ak ste však chorí, alebo sa u vás až príliš často objavujú záchvaty suchého dráždivého kašľabez zjavnej príčiny, je čas s tým niečo urobiť.
Samozrejme, nemusíte hneď bežať k lekárovi. Kašeľ zvyčajne odznie sám a vy mu v tom môžete pomôcť správnym liekom.
Podstatné je, aby ste vedeli, o aký druh kašľa ide a neužívali lieky tlmiace suchý kašeľ pri tom produktívnom a naopak.
Nielenže si nepomôžete, ale môžete stav zhoršiť a ešte aj zbytočne miniete peniaze. Nebojte sa a spýtajte sa na názor lekárnika. Rád vám poradí a odporučí správny liek.
Samozrejme, platí, že samoliečba nemôže trvať príliš dlho a ak sa ani po 7 dňoch necítite lepšie, nekašlite na kašeľ a choďte k lekárovi.