Vši by sme pokojne mohli nazvať malým – veľkým problémom. Prečo? Lebo tieto vzrastom malé parazity nám dokážu narobiť skutočne veľké problémy.
Určite s nimi už väčšina z vás do kontaktu prišla. Pokiaľ nie, môžete si gratulovať.
Ich prítomnosť totiž dokáže človeka poriadne potrápiť, a hlavne proces zbavenia sa ich je pomerne zdĺhavý. Netreba však podľahnúť panike, treba hneď rázne konať!
V našom článku vám ponúkneme zopár zaručených tipov, ako sa zbaviť vší čo najrýchlejšie.
Dozviete sa, čomu je potrebné predchádzať, na ktoré mýty o všiach by ste mali zabudnúť, ako sa ich zbaviť po domácky, a kedy je potrebné navštíviť odborníka.
Obsah článku
Voš detská (Pediculus capitis)
Popis
- je to cudzopasník, ktorý je schopný parazitovať iba na ľudskom tele
- ústne ústrojenstvo má prispôsobené k bodaniu a cicaniu a živí sa prúdiacou krvou svojho hostiteľa
- potravu prijíma každé 2 – 3 hodiny
- dospelá samička kladie denne 3 – 4 vajíčka, žije v priemere 3 týždne a za svoj život je schopná naklásť asi 100 – 140 vajíčok
- vajíčka, tzv. hnidy, majú žlto-biele sfarbenie a samička ich priliepa nerozpustným tmelom nielen ku korienkom vlasov, ale po celej ich dĺžke. Na vrchole hnidy je viečko, cez ktoré vyliahnutá voš vylezie von. Po vyliahnutí zostávajú prázdne schránky vajíčok na vlasoch.
- vývoj od vajíčka cez larválne štádium až k dospelému jedincovi trvá v závislosti od teploty asi 20 dní. Platí, že čím vyššia teplota, tým rýchlejší vývoj.
- čerstvo vyliahnutá voš je priesvitná, jej sfarbenie sa mení hneď potom, ako sa nacicia krvi a nadobúda hnedo-červené odtiene
Výskyt
- najčastejšie sa vyskytuje u detí vo veku 2 – 12 rokov, ale napadnúť môže aj dospelého človeka
- žije najmä vo vlasatej časti hlavy, objaviť sa však môže aj v obočí, fúzoch či brade
- zdržuje sa v spánkovej oblasti, v záhlaví a okolo uší
- v jesennom a zimnom období je jej výskyt vyšší, čo súvisí najmä s nosením pokrývok hlavy
- v posledných rokoch sa aj vo svete výskyt vší zvýšil, zapríčinené to je stratou účinnosti odvšivovacích prípravkov v dôsledku odolnosti vší voči insekcitídom
Ako možno dostať vši?
Zdrojom nákazy je vždy zavšivený človek.
Zo zavšiveného zdroja sa parazity prenášajú dvomi spôsobmi:
- priamym kontaktom s vlasmi alebo hlavou postihnutej osoby (u detí je to najčastejšie pri hre v detskom kolektíve v predškolskom či školskom zariadení)
- nepriamym kontaktom s osobnými vecami postihnutej osoby (hrebene, kefy, slúchadlá do uší, čiapky, posteľná bielizeň, uteráky)
Príznaky zavšivenia (pedikulózy)
Voš nie je nositeľom choroboplodných zárodkov, neprenáša infekčné choroby. Bodnutím a následným cicaním krvi však vylučuje do pokožky hlavy sekrét, ktorý hostiteľovi spôsobuje nepríjemné svrbenie.
To je vlastne prvý príznak prítomnosti vší. Prejavuje sa najmä vtedy, ak je hlava v teple, napríklad pod pokrývkou hlavy.
A keďže vši sú aktívne aj v noci, ďalším sprievodným javom svrbenia môže byť nespavosť a zvýšený nepokoj.
Tvorba svrbiacich červených šupinovitých vyrážok vzadu na krku, pľuzgierikov a hnisavých pupencov je tiež dôkazom zavšivenia.
Prirodzenou reakciou na niekedy až neznesiteľné svrbenie je škrabanie sa. V prípade, že ide o silnú intenzitu škrabania, najmä u detí, môže dôjsť k poškodeniu pokožky hlavy, ktorá je potom náchylná na bakteriálnu infekciu. Ďalším príznakom, hoci ojedinelým, môže byť zdurenie lymfatických uzlín na krku a v zátylku.
V tomto prípade je potrebné navštíviť lekára, ktorý zvykne na potlačenie infekcie predpísať antibiotickú liečbu.
Ako sa zbaviť vší
Pripravte sa na to, že to nebude krátkodobá záležitosť. Vzhľadom k tomu, že celá procedúra pozostáva z viacero krokov.
Prvým krokom je vyhubenie dospelých parazitov, v tom druhom kroku ide o počkanie na vyliahnutie vší z nakladených hníd a ich následné zničenie.
Rozhodli ste sa zbaviť vší raz a navždy? Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich prípravkov z kvalitnej a overenej internetovej lekárne Dr.Max.sk. Zobraziť produkty
Náš TIP
Zabudnite na tieto mýty
- vši sa dajú zlikvidovať horúcou vodou (ňou si môžete jedine ak obariť hlavu a spôsobiť popáleniny)
- odstráni ich petrolejový zábal (ten môže spôsobiť akurát tak poleptanie pokožky hlavy)
- nedržia sa na farbených vlasoch
- nasťahujú sa do vlasov, ktoré sa veľmi často neumývajú
- máte ich preto, že ste zanedbali svoju osobnú hygienu (keďže sa prenášajú kontaktom nevyhýbajú sa ani ľuďom dodržiavajúcim hygienické zásady)
Domáce receptúry
Pokiaľ uprednostňujete prírodné prostriedky pred chemickými, určite vyskúšajte niektorý z týchto prírodných receptov, ktoré zároveň môžete aplikovať aj v prípade prevencie.
Základom je vždy dôkladné vmasírovanie prípravku do vlasov a pokožky hlavy a niekoľkohodinový zábal.
Použite igelitové vrecko a uterák a nechajte pôsobiť aspoň 2 – 3 hodiny.
Vyskúšať môžete:
- Tea Tree olej – čistý olej z čajovníka
- olivový alebo kokosový olej
- oleje zo šalvie, levandule, rozmarínu
- Alpu francovku – liehový roztok z prírodných rastlinných silíc
- domácu slivovicu
- ocot
- škoricový ocot – zmiešajte 2 dcl vínneho octu + 1 polievkovú lyžicu škorice + pár kvapiek citrónovej šťavy, sceďte a aplikujte
- orech kráľovský – pripravte si silný odvar z čerstvých listov a umývajte si ním vlasy
Po každej takejto kúre je potrebné následné vyčesávanie vší a hníd z vlasov.
Na vyčesávanie odporúčame napríklad Vitar hrebeň – špeciálny hustý hrebeň určený na tento účel, ktorého husté kovové zuby vyčešú aj tie najmenšie hnidy.
Vyčesávanie je potrebné aj v prípade, že ste sa rozhodli použiť na odvšivenie niektoré z chemických prípravkov proti všiam.
Chemické prípravky
Rozdeľujú sa do dvoch základných skupín, podľa toho, na akom princípe vši hubia:
- skupinu tvoria prostriedky na chemickom základe – sú to jedy, ktoré narúšajú nervovú sústavu vší, a tak spôsobujú ich odumretie. Často sú to dosť agresívne látky, preto tieto prípravky treba aplikovať presne podľa návodu.
- skupinou sú prostriedky na fyzikálnom základe – ich základom sú oleje, ktoré sa po aplikácii dostanú do všetkých telesných otvorov vší a hníd, čím ich vlastne zadusia
Prípravky na hubenie vší sú u nás dostupné v rôznych formách. Môžete si zadovážiť šampón (Parasidose, Elimax), gél (Hedrin once spray gel), vlasový roztok (Pedicul Hermal), balzam alebo sprej (Paranit sprej).
Pamätajte, že je potrebné vždy postupovať podľa návodu na použitie.
Najlepšie je mať k dispozícii rovno celú sadu.
V lekárňach či na internete dostanete kúpiť aj také balenia prípravkov, ktoré obsahujú okrem šampónu hneď aj napríklad balzam, sérum, vlasovú vodu a hrebeň (Predator Parazit, LiQiudo Duo Forte, Paranit Sensitive, Bioaquanol).
Do pozornosti vám dávame aj Permethrin, ktorý obsahuje prírodné insekticídy z kvetov chryzantémy nazývané pyrethriny.
Prípravok je vhodné aplikovať na suché vlasy, počkať 10 minút, pridať vodu, vytvoriť penu a opláchnuť. Po 7 – 10 dňoch je potrebné proces zopakovať.
Prevencia proti všiam
- nepoužívajte cudzie hrebene či kefy, nikomu svoj vlastný hrebeň nepožičiavajte
- nedávajte si na hlavu cudzie pokrývky hlavy (čiapky, klobúky, prilby)
- na osobnú hygienu nepoužívajte cudzie uteráky či osušky
- nespite v posteli s použitou posteľnou bielizňou
- po procese odvšivenia si kontrolujte pravidelne hlavu ešte aspoň 3 – 4 týždne a dezinfikujte posteľnú bielizeň, oblečenie, hrebene a kefy
V prípade, že vaše dieťa navštevuje predškolské alebo školské zariadenie a objavili sa u neho vši, je potrebné túto skutočnosť nahlásiť kompetentným osobám.
Je totiž potrebné, aby proces odvšivenia podstúpili aj ostatné deti v kolektíve.
Čo robiť, ak sa vší nedokážeme zbaviť sami?
Vtedy je potrebné navštíviť lekára, ktorý je povinný zabezpečiť príslušnú liečebno-preventívnu starostlivosť, a to buď samostatne, alebo v spolupráci s príslušným špecialistom.
Zavšivenie je totiž ochorenie zaradené do Medzinárodnej klasifikácie chorôb pod kódom B85.
doplnam spripravok nyda – ten zabera hned – udusi vsi aj hnidy a nenici vlasy ani ich nemasti
Nuda nám vôbec nezabrala. Iba orešak bez alkoholu z netu.asi za 4 eura